Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında yapılan lisansüstü çalışmaların bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesi
Analysis of graduate studies in Management and Organization by bibliometric analysis method
  1. Tez No: 707993
  2. Yazar: GÜLBİN HİLAL TİTİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde yönetim ve organizasyon kavramı birçok sektörde ve akademik alanlarda önemli rol oynamaktadır. Geçmişten günümüze artan lisansüstü eğitimde birçok farklı alanda bibliyometrik analiz yönteminden faydalanılmaktadır. Nitel ve nicel yöntemler harmanlanmasıyla birçok sorulara cevap aranmaktadır. Bu çalışma ile yönetim ve organizasyon alanında yazılmış Yöktez veri tabanından 1984-2021 yılları arasında yazılmış 375 adet lisansüstü tezler içerik analizleri kullanılarak cevap aranılan sorulara farklı değişkenler ( dil, yayın dili, yayın türü, danışman türü vb.) yardımıyla cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde yayın dili, sayfa sayısı, yazarların cinsiyetleri gibi temel kriterler baz alınarak ulaşılan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the concept of management and organizatıon plays an important role in many sectors and academic fields. Bibliometric analysis method is used in many different fields in postgraduate education, which has increased from past to present. By combining qualitative and quantitative methods, answers to many questions are sought. In this study, 375 postgraduate theses written between 1984-2021 forım Yöktez database written in the field of management and organization were tried to be answered with the help of different variables ( language,type of publication, type of consultant, etc.). As a result of the findings obtained as a result of this study, the results are presented based on basic criteria such as the language of publication, the number of pages, and the gender of the authors.