Hemşirelik öğrencilerine pediatri kliniklerinde enfeksiyondan korunmaya yönelik verilen web tabanlı eğitimin etkinliği
The effectiveness of web-based education given to nursing students in pediatric clinics for infection prevention
  1. Tez No: 708032
  2. Yazar: ÖZLEM SULTAN DERNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, öğrenci hemşirelerin pediatri kliniklerinde enfeksiyondan korunmaya yönelik bilgi eksikliklerini gidermek ve web tabanlı enfeksiyondan korunma eğitimi programının etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma pre-post test eşleşmemiş grup modelinde yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği intörnlük dersini alan gönüllü 35 öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu ve Öğrencilerin Enfeksiyon Korunma Yöntemlerine İlişkin Bilgi Düzeylerini Ölçme Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi, regresyon analizi ve regresyon analizi baz alınarak güç ve etki büyüklüğü kullanılmıştır. Girişim grubunun ön test puanı 34.31+2.08 iken son test puanı 36.56+1.34'tür. Girişim grubunun ön test-son test puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to eliminate the lack of knowledge of nursing students on prevention of infection in pediatric clinics and to evaluate the effectiveness of the web-based infection prevention education program. The study was conducted as a quasi-experimental pre-post test un-matched group model. The sample of the study consisted of 35 volunteer students who took the internship course of pediatric Nursing. The data were collected with the Socio-Demographic Data Collection Form and the Form for Measuring Students' Knowledge Levels on Infection Prevention Methods developed by the researchers. In the evaluation of the data, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, regression analysis were used and, power and effect size were calculated based on the regression analysis. While the pre-test score of the intervention group was 34.31+2.08, the post-test score was 36.56+1.34. The difference between the pretest-posttest mean scores of the intervention group was statistically significant (p0.05).