COVID-19 pnömonisi ile yatan hastalarda hipokaleminin mortalite ile ilişkisi
The relationship of hypokalemia with mortality in patients hospitalized with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 708038
  2. Yazar: ELİF SULTAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ VURAL KESKİNLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, COVID-19 pnömonisi tanısıyla hastanemizde yatarak takip edilen hastalarda hipokaleminin mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya COVID-19 pnömonisi tanısıyla hastanemizde yatarak takip ve tedavi edilen 18 yaş üzeri 300 hasta dahil edilmiştir. Çalışma popülasyonunda yer alan hastaların demografik özellikleri, semptomları, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, hastane yatış süreleri, yatış süresince bakılan kan potasyum seviyeleri kaydedilmiştir. Yatış süresinin 1-5. günlerinde bakılan en az 5 potasyum değerinden 3 tanesi 0,05). Kusma/ishal semptomları görülen hastalar ile hipokalemi varlığı arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p=0,236). Ancak kusma/ishal varlığının hipokalemi gelişim riskini arttırdığı görüldü (p=0,034). Hipomagnezemisi bulunan hastalar, bulunmayanlar ile kıyaslandığında hipokalemi açısından anlamlı fark görülmedi (0,271). Mortalite durumuna bakıldığında; hipokalemisi olan hastaların ölüm oranlarının olmayanlara göre daha fazla olduğu görüldü (0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effect of low blood potassium levels on mortality in hospitalized patients with the diagnosis of COVID-19 pneumonia. Material and Method: 300 patients over the age of 18 who were followed up and treated in our hospital with the diagnosis of COVID-19 pneumonia were included in the study. Demographic characteristics, symptoms, comorbidities, medications, length of hospital stay and blood potassium levels during the hospitalization of the patients in the study population were recorded. Patients with at least 3 potassium values of 0.05). There was no significant relationship between the patients with vomiting/diarrhea symptoms and the presence of hypokalemia (p=0.236). However, the presence of vomiting/diarrhea was found to increase the risk of developing hypokalemia (p=0.034). When patients with hypomagnesemia were compared with those without hypokalemia, there was no significant difference in terms of hypokalemia (0,271). Considering the mortality situation; it was observed that the mortality rate of patients with hypokalemia was higher than those without (0.003).