Erzurum katı atık düzenli depolama sahasındaki depo gazı verimliliğinin LandGEM modeli kullanılarak incelenmesi
The investigation of the effectiveness of landfill gas generation at Erzurum landfill area by using LandGEM model
  1. Tez No: 708037
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Erzurum Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında oluşan toplam çöp gazı, CH4, CO2, NMOCs emisyonları LandGEM Modeli programı kullanılarak sahanın açılış yılı olan 2008 yılından proje kapanış yılı olan 2028 yılına kadar tahmin edilmiştir. LandGEM Modeli sahadaki gaz oluşumunu 140 yıllık olarak hesaplamaktadır. Bu nedenle emisyonlar Mg/yıl ve m3/yıl cinsinden 140 yıllık hesaplanarak grafikler halinde sunulmuştur. Modelde kullanılan farklı standartlardan elde edilen sonuçlara göre birim atık başına CH4 oluşumunun literatürde belirtilen aralığında olduğu görülmüştür. Ayrıca Erzurum Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında CH4 gazı elektrik üretim tesisinde 2019 yılından beri ölçülen CH4 verileri ile bu çalışma LandGEM modeli ile tahmin edilen CH4 emisyonları karşılaştırılmıştır. LandGEM modeli ile tahmin edilen toplam çöp gazı, CH4, CO2, NMOCs emisyonlarının literatür verileri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Çalışmada son olarak LandGEM modeli aracılığı ile sahaya özgü veriler kullanılarak belirlenen standartla tahmin edilen ve bir sera gazı olan CH4 emisyonlarının sahanın toplam 20 yıllık işletme süresinde 349.850 ton CO 2 eşdeğeri sera gazına sebep olduğu ve bu sera gazının sahada 2018 yılında hizmete alınan çöp gazı elektrik üretim tesisi aracılığı ile azaltıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, total landfill gas, CH4, CO2, NMOCs emissions generated in Erzurum Solid Waste Landfill Site were estimated using the LandGEM Model program from 2008, the opening year of the site, to 2028, the project closing year. The LandGEM Model calculates the gas formation in the field for 140 years. For this reason, emissions are calculated in Mg/year and m3/year over 140 years and presented in graphics. According to the results obtained from different standards used in the model, it was seen that the formation of CH4 per unit waste was within the range specified in the literature. In addition, the CH4 data measured at the CH4 gas electricity generation facility in Erzurum Solid Waste Landfill since 2019 and the CH4 emissions estimated by the LandGEM model of this study were compared. The total landfill gas, CH4, CO2, NMOCs emissions estimated by the LandGEM model were found to be compatible with the literature data. Finally, in the study, the emissions of CH4, which is a greenhouse gas, estimated by the standard determined by using site-specific data through the LandGEM model, caused 349.850 tons of CO2 equivalent greenhouse gas in the total 20-year operation period of the field and and it has been determined that this greenhouse gas has been reduced by the landfill gas electricity generation facility, which was put into service in 2018.