Morkaraman ve tuj koyun ırkında DGAT1 geni polimorfizmi
DGAT1 gene polymorhism in morkaraman and tushin sheep breeds
- Tez No: 708039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Atatürk Üniversitesi Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çiftliğinde yetiştirilen Morkaraman ve Tuj koyunlarında Diacylglycerol acyltransferase1 (DGAT1) gen lokusu bakımından göstermiş oldukları polimorfizmi araştırmak ve ilgili genler bakımından koyunlara ait genotip ve alel frekansların dağılımını belirlemektir. Yöntem: Çalışmada kullanılan 124 baş Morkaraman ve 100 baş Tuj Koyun ırklarından alınan kıl örneklerinden izole edilmiş DNA'larda, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak DGAT1/Alu1 gen polimorfizmleri tanımlanmıştır. PCR-RFLP ürünleri elektroforez ortamında yürütülerek sonuçlar ultraviyole (UV) cihazında bantlar halinde görüntülenmiştir. Araştırmada popülasyonlara ait genotip ve allel gen frekans dağılımları hesaplanmış ve popülasyonların Hardy-Weinberg genetik denge testine uyup uymadıkları test edilmiştir. Bulgular: Hardy-Weinberg genetik denge testine göre çalışılan popülasyonlarda genotip frekansları dağılımının dengede olduğu (P>0,05) gözlenmiştir. Popülasyondaki DGAT1 genine ait CC, CT ve TT genotip frekansları sırasıyla Morkaraman koyun ırkında %50, %38 ve %11,3; Tuj koyun ırkında %53, %38 ve %9 olduğu tespit edilmiştir. Popülasyon allel frekansları bakımdan incelendiğinde Morkaraman koyun ırkında C allelinin 0,69 ve T allelinin 0,31, Tuj koyun ırkında C allelinin 0,72 ve T allelinin 0,28 olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Morkaraman ve Tuj ırkı koyunlardan alınan kıl örneklerinden PCR-RFLP yöntemi kullanılarak DGAT1 genotipleri tespit edilmiştir. İncelenen koyun ırkları popülasyonunda DGAT1 gen lokusu dağılımının Hardy-Weinberg genetik denge testine göre dengede olduğu gözlenmiştir. DGAT1 gen polimorfizmi açısından belirlenen genotip ve allel frekansları, ırkların genotip çeşitliliğini ortaya koymada yeterli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the polymorphism of Diacylglycerol acyltransferase1 (DGAT1) gene locus in Morkaraman and Tushin sheep raised at Atatürk University Food and Livestock Application and Research Center Farm and to determine the distribution of genotype and allele frequencies of sheep in terms of related genes. Method: DGAT1/Alu1 genes polymorphism were defined by using the PCR-RFLP method in the DNAs isolated from hair samples taken from 124 Morkaraman and 100 Tuj sheep used in this study. PCR- RFLP products were run in electrophoresis medium and the results were visualized as bands in an ultraviolet (UV) device. In the study, distributions of the genotype and allele gene frequency of the population were calculated and it was tested whether the populations comply with the Hardy-Weinberg genetic equilibrium test. Findings: According to the Hardy-Weinberg genetic equilibrium test, it was observed that the distribution of genotype frequencies was in balance (P>0,05) in the population studied. The CC, CT and TT genotype frequencies of the DGAT1 gene in the population were found to be 50%, 38% and 11.3% for Morkaraman sheep breed, 53%, 38% and 9% for Tuj sheep breed, respectively. When the population was examined in terms of allele frequencies, it was defined that the C allele and the T allele were 0.69 and 0.31 for Morkaraman sheep, 0.72 and 0.28 for the Tuj sheep, respectively. Results: DGAT1 genotypes were determined using the PCR-RFLP method from hair samples taken from Morkaraman and Tushin sheep. It was observed that the distribution of the DGAT1 gene locus in the examined sheep breed population was in balance according to the Hardy-Weinberg genetic equilibrium test. The genotype and allele frequencies determined in terms of DGAT1 gene polymorphism were found to be sufficient to reveal the genotype diversity of the breeds.