Üniversite öğrencilerinde ilişki doyumu ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relation between social media use and relationship satisfaction in university students
  1. Tez No: 708070
  2. Yazar: NİLSU EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile romantik ilişkilerinden aldıkları doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan öğrencilerden uygun örnekleme yöntemiyle (224'ü kadın, 163'ü erkek toplam 387 öğrenci) online ortamda ulaşılarak ilgili ölçekler uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyal Medya Kullanım Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği ve katılımcıların demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), Post-Hoc Sheffe ve Bonferroni testleri ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Sosyal medya kullanım sıklığı, sosyal medyada geçirilen zaman, sosyal medya kullanım nedenleri, sosyal medyaya dair ifadeler ve ilişki doyumu cinsiyet, yaş ve romantik ilişki süresine göre incelenmiş, sosyal medya kullanımı ve ilişki doyumu arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Sosyal Medya kullanım sıklığı için sosyal ağ, mesleki ağ, fotoğraf paylaşım siteleri, mikroblog ve forumlar için cinsiyete göre; sosyal ağ, mesleki ağ siteleri ve forumlar için yaş gruplarına göre; mikrobloglar için ilişki sürelerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. İlişki doyumuna bakıldığında cinsiyete ve ilişki süresine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. İleride yapılabilecek çalışmalara dair öneriler araştırmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the relationship between social media use and relationship satisfaction of the university students. The relevant scales were applied to 387 students (224 female, 163 male) who study at Dokuz Eylül University by using convenient sampling method. Social Media Usage Scale, Relationship Satisfaction Scale and Sociodemographic Questionnaire containing demographic information of the participants were used to collect the data. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), Post-Hoc Sheffe and Bonferroni tests, and Pearson correlation analyzes were used in the analysis of the data obtained. Frequency of social media use, time spent on social media, reasons for social media use, expressions about social media and relationship satisfaction were analyzed according to gender, age and duration of romantic relationship, and the relationship between social media use and relationship satisfaction was analyzed For social media usage frequency, by gender for social network, professional network, photo sharing sites, microblogging and forums; by age groups for social networking, professional networking sites and forums; For microblogs, a significant difference was determined according to the duration of the relationship. Considering the relationship satisfaction, a significant difference was found according to gender and relationship duration. Suggestions for future work are included at the end of the research.