Üniversite öğrencilerinde duygusal zeka ve yaşam doyumu ilişkisi (Facebook kullananlar üzerine bir araştırma)
The relationship between emotional intelligence, Facebook and life satisfaction
  1. Tez No: 363462
  2. Yazar: ENDER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bektaş, E. Üniversite Öğrencilerinde Duygusal Zeka ve Yaşam Doyumu İlişkisi(Facebook Kullananlar Üzerine Bir Araştırma), Toros Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Psikoloji Yüksek Lisans Programı Yüksek Lisans Tezi, Mersin, 2014. Bu araştırmanın genel amacı lisans düzeyinde haftada 10 saatten fazla Facebook'a giren üniversite öğrencilerinin“ Duygusal Zeka ve Yaşam Doyumu İlişkisi ”ni değerlendirerek bireye ve hayata etkilerini gözler önüne sermektir. Bar-on'un Duygusal Zeka ve Dienner'in Yaşam Doyumu ölçekleriyle de var olduğu düşünülen ilişkinin tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı“Hafta 10 saat Facebook kullanıcısı üniversite öğrencilerinde duygusal zeka ve yaşam doyumu ilişkisi var mıdır?”sorusuna cevap aramaktır. Anket uygulaması ile Haftada 10 saat Facebook kullanan üniversite öğrencilerinin demografik yapısı, durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Mersin ve Adana illerinde yer alan Toros, Mersin, ve Çukurova Üniversiteleri'nin 2013-2014 akademik yılında öğrenim gören 500 lisans ve ön lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin Analiz aşamasında, SPSS 16.0 istatistik programı aracılığıyla, verilerin analizinde ihtiyaç durumuna göre frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon, t test, varyans analizi, x2 testlerinin kullanılmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Emotional Intelligence, Facebook and Life Satisfaction in Students of Bektaş, E. University, Toros University Social Sciences Institute, Master's Degree in Psychology Master's Thesis, Mersin, 2014. The general purpose of this study is to evaluate“The Relationship between Emotional Intelligence and Life Satisfaction”in students using Facebook more than 10 hours weekly at undergraduate level and to reveal its impact on the individual and life. It was aimed to establish the relationship which is considered to exist through Bar-on's Emotional Intelligence and Dienner's Life Satisfaction Scales. The main target of this study is to seek an answer to the question:“Is there any relationship between emotional intelligence and life satisfaction in university students using Facebook 10 hours a week?”It was endeavoured to identify demographical structure and statuses of university students using Facebook for 10 hours a week by this questionnaire application. Working group of the research was composed of 500 undergraduate and associate degree students of 2013-2014 academic year of Toros, Mersin and Çukurova Universities located in Mersin and Adana provinces. At the stage of data analysis, frequency, percentage, arithmetic average, standard deviation, correlation, t test, variance analysis, x2 tests were used through SPSS 16.0 statistics programme depending on necessity.