Akut apendisitlerde ameliyat öncesi ve sonrası crp değerlerinin histopatolojik bulgularla karşılaştırılması
The comparison of pre-surgery and post-operative crp values with histopathological findings in acute appendicides
- Tez No: 708069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT İPEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu alışmanın amacı akut apendisitli hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası CRP düzeylerinin ; klinik ve histopatolojik bulgularla uyumunu saptamaktır. Eylül 2008- Aralık 2008 tarihleri arasındaki üç aylık sürede T.C.S.B. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1, 2, ve 3. Genel Cerrahi Kliniklerinde opere edilen 70 akut apendisit tanılı hastadaki CRP değişimlerini belirlemek amacıyla geriye dönük bir alışma yapıldı. Her iki grubun ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası CRP değerleri kendi aralarında karşılaştırıldı. Daha sonra perfore olmayan grubun histopatolojik tiplerinin, ameliyat öncesi ve sonrası CRP değerleri karşılaştırıldı. Perfore ve perfore olmayan gruplarda CRP ve lökositoz arasındaki ilişkiler için regresyon ve korelasyon analizleri yapıldı. Yaptığımız alışmada , Perfore apendisitli 26 (%37.1) olgunun 3 ünde(% 11.5) ,flegmenöz apendisitli 31(%44.3) olgunun 10 (%32.2) unda ve diğer perfore olmamış apendisitli (eritematöz,obliteran,lenfoid hiperplazi) 13 (% 18.6) olgunun 7(%53.8) sinde pre –op CRP değerleri < 0.8 idi.Perfore ve perfore olmamış olguların tümünde post-op CRP değeri yüksek bulundu. Bu durumu apendiksdeki inflamasyona ek olarak cerrahi travmanın yol açtığı strese bağlayabiliriz. Perfore ve perfore olmayan apendisitlerde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası CRP değerleri her 2 grupta da normal değerlerinin (0-0,80) üzerinde olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi(p= 0,001).Apendisitlerin histopatolojik tiplerine göre ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası CRP değerleri karşılaştırıldığında; perfore ve flegmenöz apendisitlerde ameliyat sonrası CRP değerlerinin ,ameliyat öncesi değerlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü.Bunu inflamasyonun şiddetiyle orantılı olarak, CRP düzeyinin inflamasyonun başlamasından 4-6 saat sonra yükselip ve 36-48 saat sonra en yüksek değerine ulaşmasına bağladık. Eritematöz tip akut apendisitlerde ve oblitere tip akut apendisitlerde ise anlamlı bir fark görülmedi ; lökositoz ve CRP arasındaki ilişki regresyon analizlerine göre incelendiğinde ;flegmenöz apendisitlerde lökositoz ve CRP arasında doğrusal ilişki olmadığı ,perfore apandistlerde ise doğrusal bir ilişki olduğu görüldü. Çalışmamızda flegmenöz ve perfore apendisitte ameliyat sonrası CRP değerlerinin ameliyat öncesi CRP değerlerine göre daha yüksek olduğunu gördük.Bu durum karın içinde perforasyon sonucu oluşan yaygın inflamasyona bağlı olabilir.Bu nedenle akut karın olgularında ,tablonun ağırlığını değerlendirmede klinik bulgulara yardımcı olarak akut faz reaktanlarından, CRP değerlerinin de klinik karar aşamasında yol gösterici olabilecği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare preoperative and postoperative CRP levels and clinic histopathological findings of patiens with acute appendicitis . Between September-December 2008, 70 patiens operated because of acute appendicitis at T.C.S.B.İzmir Tepecik Education and Research Hospital 1,2 and 3. General Surgery Clinics are investigated retrospectively to evaluate CRP variations. Preoperative and postoperative CRP levels are compared between two groups. Then, preoperative and postoperative CRP levels of histopatologic types of unperforated group are compared . Regression and correlation analyses are made to reveal the relation between CRP levels and leukocytosis of perforated and unperforated groups. In our study, preoperative CRP levels of 3(%11.5) of 26 patiens with perfored appendicitis (%37.1);10(%32.1) of 31 (%44.3) patients with phlegmonous appendicitis and 7(%53.8) of 13(%18.6) patients with unperforeted appendicitis are less than 0.8 Postoperative CRP levels are found to be high in both perforated and unperforated patients.This condition can be associated with stress which caused by surgical trauma and to inflamation of appendix as well. When we compare preoperative and postoperative CRP levels according to , histopathological types of appendicitis ,postoperative CRP levels increasements at perforated and phegmonous appendicitis groups are found to be statistically significant.We assessed this condition ,in proportion to inflamation severity of CRP levels increased before 4-6 hours before beginning of inflammation and peak level after 36-48 hours. We could not find a significant difference between erythematous and obliterated types of acute appendicitis. When we search for the relation between leukocytosis and CRP levels by regression analysis we found that there is a linear relation in perforeted appendicitis group.But we could not find such a linear relation in groups of phlegmonous appendicitis. As conclusion, in our study, we found that postoperative CRP levels are higher than preoperative CRP levels in patiens with phlegmonous and perforated appendicitis .This situation may be due to the disseminated inflamation occured after intraabdominal appendicitis perforation. Because of this reason, in our opionion, acute phase reactants and CRP levels ,may be used to asses patients clinical situation.