Genç yetişkinlerde McGurk illüzyonundan etkilenme oranı ile işitsel uyarılmış geç potansiyel yanıtlarının kıyaslanması
Comparison of the McGurk illusion rate vs auditory evoked late potential responses in young adults
  1. Tez No: 708090
  2. Yazar: HİLAL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ŞAHİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
McGurk illüzyonu, McGurk ve McDonald tarafından 1976 yılında tanımlanmıştır. Bilinen ilk örneğinde, işitsel /b/ uyarını, /g/ sesleten bir yüzle birleştiğinde algınan sesin /d/ olması ve tersi olarak, işitsel /g/ uyaranının, /b/ sesleten bir yüzle birleştirilerek oluşturulan bir video kaydı sunulduğunda, yanıtların /bg/ olduğudur. McGurk illüzyonu işitsel- görsel entegrasyonun en belirgin örneğidir. İşitsel bir uyaranın beyinde oluşturduğu aktivite işitsel uyarılmış potansiyellerle (İUP) kaydedilebilir. İUP olan Mismatch Negativite- Eşleşmeyen Negativite (MMN), McGurk illüzyonu gibi temporal korteksten köken alır ve işitsel görsel entegrasyonun altında yatan nöral aktiviteyi araştırmak için kullanılabileceği bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı, McGurk illüzyonuna maruz kalma ile MMN latansları arasında bir korelasyon olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmamıza, işitmesi normal sınırlarda, tanılanmış nörolojik hastalığı ve görme problemi olmayan 20-30 yaşları aralığında, cinsiyet, eğitim ve sosyo-ekonomik düzey farkı gözetilmeksizin gönüllü 20 kadın, 20 erkek birey katıldı. McGurk kurgusuna uygun 8 video izletildi. MMN testi, her iki kulak için önce 70 dB sonra 80 dB şiddet seviyesinde, nadir uyaran toneburst 1500 Hertz, sık uyaran toneburst 1000 Hertz seçilerek tek oturumda oddball paradigması ile katılımcılara zihin görevleri verilerek uygulandı. Bulgularda, McGurk illüzyonuna maruz kalma ile MMN latansları arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmedi. Ancak, sağ taraftan kontralateral alınan 1000 Hz akustik refleks eşikleri, illüzyona daha az maruz kalanlarda daha yüksek elde edilmiştir. Elde edilen diğer verilere göre 70 dB nHL şiddetinde, sağ MMN latansları kadınlarda erkeklere kıyasla daha erken ortaya çıktığı saptanmıştır. Sonuç olarak, McGurk illüzyonuna maruz kalma ile MMN latansları arasında bir ilişki saptanamamıştır. MMN diğer işitsel uyarılmış geç potansiyeller gibi cinsiyet faktöründen etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The McGurk illusion was described by McGurk and McDonald in 1976. In the first known example, when the auditory stimulus /ba/ is combined with a face that sounds /g/, the perceived sound is /d/ and vice versa, when a video recording created by combining the auditory /g/ with a /ba/ sounding face is presented, the responses /bg/ . The McGurk illusion is the most obvious example of audio- visual integration. Mismatch Negativity (MMN), one of the auditory evoked potentials, MMN originates from the temporal cortex, similar to the McGurk illusion, and it has been reported that it can be used to investigate whether the activity in the auditory cortex, which underlies the individual's auditory visual integration. The aim of our study is to investigate whether there is a correlation between exposure to the McGurk illusion and MMN latencies. Twenty female and 20 male volunteers, aged 20-30, with normal hearing, no diagnosed neurological disease and no vision problems, regardless of gender, education and socio-economic level, participated in our study. After the hearing tests were applied to the participants, 8 videos in accordance with McGurk editing were watched. The MMN test was applied to both ears at an intensity level of 70 dB and then 80 dB, by selecting rare stimulus toneburst 1500 Hertz, frequent stimulus toneburst 1000 Hertz, and giving mind tasks to the participants with oddball paradigm in a single session. Results, no significant difference was observed between exposure to the McGurk illusion and MMN latencies. However, 1000 Hz acoustic reflex thresholds taken contralaterally from the right side were higher in those less exposed to the illusion. According to other data obtained, at 70 dB nHL severity, right MMN latencies were found to occur earlier in women than in men. In conclusion, there is no relationship between exposure to the McGurk illusion and MMN latencies. MMN, like other auditory evoked late potentials, is affected by the gender factor.