Effect of polyurea coating on the mechanical properties of aluminum foam and additive manufactured specimens
Poliüre kaplamanın alüminyum köpük ve katkılı üretilen numunelerin mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 708118
  2. Yazar: MOHAMAD ABDULWAHAB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMİN TÜRKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Numuneler, çeşitli özelliklere sahip 3 farklı tip poliüre ile kaplanmıştır. Poliüre kaplama uygulandıktan sonra numunelerin mekanik özelliklerinde (Ultimate Çekme Mukavemeti, UTS'de Gerinme, Süneklik, Maksimum Eğilme Yükü ve Tokluk) meydana gelen değişimi izlemek için çekme ve eğilme testleri uygulanmıştır. Poliüre kaplama, alüminyum köpüğün nihai çekme gerilimi, süneklik ve kırılma tokluğunda önemli bir artışla sonuçlanmıştır. Öte yandan, Polyurea kaplı PLA numunelerinde, yüksek püskürtme sıcaklığı nedeniyle bazı sorunlar yaşanmış ve PLA'nın cam geçiş sıcaklığı nedeniyle numunenin nihai çekme mukavemetinde bir azalma ile sonuçlanmıştır. ancak numunelerin uzama, süneklik ve kırılma tokluğu önemli ölçüde artmıştır. Bu çalışmada, her iki malzemenin de mevcut endüstrilerdeki önemi nedeniyle, alüminyum köpük ve PLA 3D baskılı numuneler üzerinde farklı poliürea kaplamaların etkisi ortaya konulmuş olup, birçok çalışma, bu tür faydalı malzemelerin daha fazla uyum sağlamak için performansını iyileştirmeye ve desteklemeye odaklanmaktadır. uygulamalar.
Özet (Çeviri)
Samples were coated with 3 different types of polyurea with various properties. Tensile and bending tests were applied to monitor the change in the mechanical properties (Ultimate Tensile Strength, Strain at UTS, Ductility, Maximum flexure Load, and Toughness) of the samples after applying the polyurea coating. Polyurea coating had resulted in a significant increment in the aluminum foam ultimate tensile stress, ductility, and fracture toughness. On the other hand, Polyurea coated PLA samples witnessed some issues due to high spraying temperature which resulted in a decrease in the ultimate tensile strength of the sample because of PLA's glass transition temperature. but the elongation, ductility, and fracture toughness of the samples have remarkably increased. In this study, the effect of different polyurea coats on aluminum foam and PLA 3D printed samples was established due to the importance of both materials in current industries, many studies focus on improving and aiding the performance of such useful materials in order to fit in further applications.