Kırsalda yaşayan erişkinlerde on yıllık koroner kalp hastalığı riski ve etkileyen faktörler
Ten year risk of coronary HEART disease and factors affecting rural adults
- Tez No: 708141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET BALLIEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma kırsalda yaşayan erişkinlerde on yıllık koroner kalp hastalığı riski ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, 1 Şubat 2021-1 Nisan 2021 tarihleri arasında Karpuzlu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 20-79 yaş aralığında bulunan, ve kalp hastalığı tanısı bulunmayan 264 bireyden veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, framingham skoru tablosu ve araştırmacıların hazırlamış olduğu soru formu aracılığıyla toplandı. Araştırma grubu olarak 20-79 yaş aralığının belirlenmesinin sebebi ise Framingham Risk Cetvelinde bu yaş aralığına yer verilmesidir. VerilerSPSS (Statistical Package for Social Sciences)for Windows 22.0 programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerinden olan sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Gruplu değişkenlerin arasındaki ilişki belirlenirken ki-kare analizi ve lojistik regresyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the risk of ten years of coronary heart disease and the factors affecting rural adults. MaterialandMethods: Theresearch was conducted analytically and cross-sectionally by collecting data from 264 individuals between the ages of 20 and 79 who applied to the Watermelon Family Health Center between February 1, 2021 and April 1, 2021, who volunteered to participate in the study and who were not diagnosed with heart disease. The data was collected with a questionnaire prepared by the researchers.The data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. Number, percentage, average, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The relationship between grouped variables was tested by ki-square analysis.