Hisse senedine dayalı varantların, dayanak varlık performansına etkisi: BİST'te bir uygulama
The impact of warrant issuance on underlying stock performance: An application on the BIST
  1. Tez No: 708157
  2. Yazar: KAAN DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırım kuruluşu varantlarının piyasaya çıkışlarının, ilgili dayanak hisse senetlerinin anormal getirileri, işlem hacimleri ve getiri oynaklıkları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Varant piyasasının olgunlaşmaya başladığı 2012-2014 yıllarının ele alındığı çalışmada ilgili dayanak hisse senetleri getirileri incelenirken, literatürde en fazla kullanılan yöntem olan olay çalışması yöntemi kullanılmıştır. Dayanak hisse senetleri işlem hacimleri üzerindeki etkilerinin gözlemlenmesi için ise hem t-testi hem de kukla değişkeni içeren regresyon modeli kullanılmıştır. Son olarak dayanak hisse senetleri üzerindeki oynaklıkların test edilmesi GARCH çerçevesinde modellenmiştir. Çalışma sonucunda, varantların piyasaya çıkışının dayanak hisse senetlerinin anormal getirileri, işlem hacimleri ve getirilerinin oynaklıkları üzerinde değişkenlik gösteren farklı etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the issuance of covered warrants has an effect on the abnormal returns, trading volumes, and return volatility of the related underlying stocks. This study covers the period between the years of 2012 and 2014 during which the warrant market had been in a relatively mature phase and uses the event study approach which is the most commonly used method in the literature, was used while examining the returns of the relevant underlying stocks. Both the t-test and a dummy variable regression were used to observe the effects on the trading volumes of the underlying stocks. Finally, testing the volatility on the underlying stocks is modeled within the framework of GARCH. As a result of the study, different effects of the warrants on the abnormal returns, trading volumes, and volatility of the returns of the underlying stocks were found.