Ring temellerde mikrogrid donatının taşıma gücüne etkisinin incelenmesi
Investigation of microgrid reinforcement effect on the ring footings
  1. Tez No: 708200
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yumuşak veya gevşek zemin koşullarının hâkim olduğu alanlarda inşa edilecek yapılarda temellerin tasarım ve yapımı inşaat mühendisleri için büyük problem oluşturmaktadır. Bu problemi ortadan kaldırmak için ya derin temel uygulamasına geçilmeli ya da temel zemininde zemin iyileştirme yöntemleri uygulanmalıdır. Zemin iyileştirme tekniklerinden biri olan donatılı zemin uygulamasında zemin içerisine geosentetik donatılar yerleştirilip taşıma gücü ve oturma problemlerine karşı çözümler üretilebilmektedir. Bu çalışmada, farklı geometrilere sahip mikrogrid donatı ile güçlendirilmiş gevşek kum zemine oturan ring ve daire kesitli temellerin yükleme altındaki davranışı model deneyler ile analiz edilmiştir. İlk donatı derinliği, donatılar arası mesafe, donatı çapı, donatı sayısı, donatı geometrisi ve donatı kombinasyonu değiştirilerek optimum donatı parametreleri araştırılmıştır. Deneyler laboratuvar ortamında yükleme düzeneği ile yapılmış, yük ve oturma değerleri grafikler halinde sunulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda ring kesitli model temel için optimum donatı parametreleri sırasıyla, ilk donatı derinliği 0,4R (kare kesitli donatıda), 0,2R (daire kesitli donatıda) ve 0,2R (ring kesitli donatıda); donatılar arası mesafe 0,2R (daire kesitli donatıda), donatı çapı 2,5R (daire kesitli donatıda); donatı sayısı 3 (daire kesitli donatıda) olarak belirlenmiştir. Daire kesitli model temellerin kullanıldığı model deneylerde ise optimum donatı parametreleri de sırasıyla; ilk donatı derinliği 0,4D (kare kesitli donatıda), 0,3D (daire kesitli donatıda) ve 0,4D (ring kesitli donatıda); donatılar arası mesafe 0,3D (daire kesitli donatıda), donatı çapı 2,5D (daire kesitli donatıda), donatı sayısı 3 (daire kesitli donatıda) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design and construction of footings in buildings to be built in areas where soft or loose soil conditions results an important problem for civil engineers. To eliminate this problem, either deep footing systems or soil improvement methods should be applied on the footing soil. In soil reinforcement applications, which is one of the soil improvement techniques, geosynthetic reinforcements can be placed in the soil against bearing capacity and settlement problems. In this study, the behavior of ring and circular footings resting on loose sand soil reinforced with microgrid reinforcement with different geometries, was analyzed by model experiments. The optimum reinforcement parameters were investigated by changing the first reinforcement depth, the distance between the reinforcement, the width of the reinforcement, the number of reinforcements, the reinforcement geometry and the reinforcement combination. The tests were carried out in the laboratory using a loading mechanism and the load-settlement values were presented in graphics. As a result of the tests, the optimum reinforcement parameters for the ring-shaped model footings obtained are; the first reinforcement depth 0,4R (in square shaped reinforcement), 0,2R (in circular shaped reinforcement) and 0,2R (in ring shaped reinforcement); distance between reinforcements 0,2R (in circular shaped reinforcement), reinforcement width 2,5R (in circle shaped reinforcement) and the number of reinforcements 3 (circle shaped reinforcement). In model tests in which circular model footings are used, optimum reinforcement parameters are; the first reinforcement depth 0,4D (in square shaped reinforcement), 0,3D (in circular shaped reinforcement) and 0,4D (in ring shaped reinforcement); the distance between the reinforcements 0,3D (in the circle shaped reinforcement), the reinforcement width 2,5D (in the circle shaped reinforcement) and the number of the reinforcements 3 (in the circle shaped reinforcement).