Kur'ân-ı Kerim'de terğib ve terhib âyetlerinin beden dili açısından tahlili
An analyzing of the targhib and tarhib verses in the Qur'ân in terms of body language
- Tez No: 708207
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hakkı batıldan ayırma misyonuna sahip Kur'ân-ı Kerim, mesajını sunarken muhatap kitlesini gözetmiş ve muhatabına göre mesajını sunmuştur. Mesajının muhataplar nezdinde tesirli olmasını sağlamak amacıyla pek çok üslup kullanmıştır. Kur'ân'ın kendisine has olan bu üslubu dinleyenleri üzerinde derin tesirler oluşturmaktadır. Muhataplar üzerinde sağlanan bu etkinin kaynağı, insan psikolojisinin, ilgi ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak mesajın iletilmiş olmasıdır. Bu ifâde tarzlarından biri olan terğib ve terhib, Kur'ân mesajını müjdeleyici ve uyarıcı kılmaktadır. Kaynaktan alıcıya aktarılan mesajın daha anlaşılır ve etkili kılınması amacıyla iletişimde beden dili unsurları kullanılmaktadır. İletişimin vazgeçilmez bir ögesi olan ve duyguların dili olarak da ifâde edilen beden dili, İlâhî vahiyde yerini almıştır. Kur'ân-ı Kerim'de beden dilinin kullanılması, İlâhî mesajın muhataplar üzerindeki tesirini arttırmaktadır. Dolayısıyla beden dili Kur'ân-ı Kerim'de terğibî ve terhibî bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ele aldığımız bu çalışma giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında giriş bölümünde bilgi verdikten sonra ilk bölümde çalışmamızı üzerine bina ettiğimiz terğib ve terhibi, Kur'ân üslubu bağlamında ele aldık. Ardından iletişimde önemli bir role sahip beden dilini açıklayan ikinci bölümümüzü tamamladık. Beden dili ifâdelerinin yer aldığı âyetleri tespit ederek bunların terğibî ve terhibî tesirini tefsirlerden yararlanarak üçüncü bölümde inceledik.
Özet (Çeviri)
The Qur'ân, which has the mission of separating the right from the superstition, observed the audience while submitting its message and presented its message according to the addressee. He used many styles in order to ensure that his message was effective in the eyes of the addressees. This style, which is specific to the Qur'ân, has a profound effect on its listeners. The source of this effect on the interlocutors is that the message was conveyed by taking into account the interests and needs of human psychology. Targhib and tarhib, which is one of these expressions, makes the message of the Qur'ân good news and warning. Body language factors are used in communication in order to make the message transferred from the source to the receiver more understandable and effective. Body language, which is an indispensable factor of communication and also expressed as the language of emotions, has taken its place in divine revelation. The use of body language in the Qur'ân increases the influence of the divine message on the interlocutors. Therefore, body language appears as an educational factor in the Qur'ân. This study consists of an introduction and three parts. After giving information about the subject, purpose and method of the study in the introductory part, in the first part, we discussed the targhib and tarhib, on which we built our study, in the context of the Qur'ânic style. Then we completed our second part, which explains body language, which has an important role in communication. We have determined the verses in which body language expressions are included and examined their educational and therapeutic effects in the third chapter by making use of exegesis (tafsir).