Does taping in addition to physiotherapy improve the outcomes in subacromial impingement syndrome? a systematic review
Fizyoterapiye ek olarak uygulanan klinik bantlama subakromiyal sıkışma sendromunda sonuçları iyileştirir mi? sistematik derleme
  1. Tez No: 708216
  2. Yazar: İSMAİL SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MICHELLE HALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Bantlama, özellikle omuz ağrısı olan hastalarda ağrıyı yönetmek ve fonksiyonel aktiviteyi iyileştirmek için birçok amaç için diğer müdahalelerle birlikte/olmadan kullanılır. Bantlamanın etki mekanizması hala net değildir ancak en yaygın kabul gören teori mekanik ve proprioseptif etkilerdir. Bantlamanın klinik etkinliği konusunda şu anda güçlü bir fikir birliği yoktur, ancak birkaç bantlama tekniği omuz sıkışma patolojisi için ek tedavi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, omuz sıkışma sendromlu hastalarda fizyoterapi bakımına ek olarak herhangi bir bantlama tekniğinin tek başına fizyoterapi tedavisinden daha etkili olup olmadığını belirlemek için sistematik bir inceleme yapmak. Materyal-method: Sistematik İnceleme Cochrane Veritabanı, MEDLINE (EBSCO), Fizyoterapi Kanıt Veritabanı (PEDro), CINAHL (EBSCO), PUBMED, AMED, EMBASE (OVID), The Kinesio Kinesio® Bantlama Yöntemi, Kinesio® Tex Tape Birleşik Krallık ve Uluslararası web siteleri (www.kinesiotaping.co.uk; www.kinesiotaping.com) Haziran 2014'e kadar yürütülmüştür. Herhangi bir fizyoterapi tedavisine ek olarak herhangi bir bantlama tekniğini içeren herhangi bir randomize ve randomize olmayan kontrollü denemeye karşı sahte bantlama artı fizyoterapi veya tek başına fizyoterapi bakımı dikkate alındı. Üç randomize kontrollü çalışma ve bir randomize olmayan kontrollü çalışma (135 hasta) dahil edildi. Kalite değerlendirmesi ve veri çıkarımı bir yazar tarafından yapılmıştır. Hiçbir veri meta-analiz için uygun değildi. Bu nedenle veriler anlatı sentezi olarak rapor edildi. Sonuç ölçütleri ağrı, dizabilite ve omuz hareket açıklığıydı. Bulgular: Bantlama grubunun bir haftalık takipte ağrıyı azaltmada bir etkisi olduğunu bulan bir çalışmaya (Kaya ve diğerleri, 2010) rağmen, sonuçlar ağrı için yardımcı bir tedavi olarak bantlamanın etkinliği konusunda çelişkili ve zayıftı. Egzersiz tedavisine, elektroterapiye veya manuel tedaviye bantlamanın eklenmesi, iki çalışmada engellilik durumunu önemli ölçüde iyileştirmekteydi (Kaya ve diğerleri, 2010; Şimşek ve diğerleri, 2013). Ancak bir çalışmada (Miller & Osmotherly, 2009) bantlama ve karşılaştırma grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). İki çalışma (Şimşek ve diğerleri, 2013; Djordjevic ve diğerleri, 2012), bantlama grubunun omuz fleksiyonunda önemli bir artış olduğunu gösterdi. Ayrıca bir çalışmaya göre (Djordjevic ve ark, 2012), bantlama grubunun omuz abdüksiyonu üzerinde de önemli bir etkisi vardı. Tartışma: Omuz sıkışma sendromu olan hastalarda herhangi bir fizyoterapi girişimine (egzersiz, elektroterapi, manuel terapi vb.) ek olarak klinik bantlama isteğe bağlı bir tedavi olabilir; ancak bantlama olmadan fizyoterapi müdahalelerinden daha etkili olup olmadığını kanıtlamak için daha kaliteli, plasebo kontrollü ve tutarlı çalışmalara ihtiyacımız vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Taping is used with/ without other interventions for many purposes, especially to manage pain and improve functional activity in patients with shoulder pain. The mechanism of action of taping is still not clear but the most widely accepted theory is mechanical and proprioceptive effects. There is no currently strong consensus regarding the clinical effectiveness of taping, although several taping techniques are commonly used adjunctive treatment for shoulder impingement pathology. Objectives: To carry out a systematic review in order to determine whether any taping technique in addition physiotherapy care is more effective than physiotherapy care alone in patients with shoulder impingement syndrome. Search methods: A systematic search of Cochrane Database of Systematic Review, MEDLINE (EBSCO), Physiotherapy Evidence Database (PEDro), CINAHL (EBSCO), PUBMED, AMED, EMBASE (OVID), The Kinesio Kinesio® Taping Method, Kinesio® Tex Tape UK and International websites (www.kinesiotaping.co.uk; www.kinesiotaping.com) was conducted to June 2014. Selection criteria: Any randomised and non-randomised controlled trials including any taping techniques in addition to any physiotherapy treatments versus sham taping plus physiotherapy or physiotherapy care alone were considered. Data collection and analysis: Three randomised controlled trials and one non-randomised controlled trial (135 patients) were included. Quality assessment and data extraction were performed by one author. No data were suitable for meta-analysis. Data were therefore reported as narrative synthesis. The outcome measures were pain, disability and shoulder range of motion. Main results: Despite the one study (Kaya et al, 2010) that found the taping group to have an effect on reducing pain at one week follow-up, the results were conflicting and weak on the effectiveness of taping as an adjunct therapy for pain management. The addition of taping to exercise therapy, electrotherapy or manual therapy improves disability status significantly in two studies (Kaya et al, 2010; Simsek et al, 2013). However, one study (Miller & Osmotherly, 2009) did not find any significant difference (p>0.05) between taping and comparison groups. Two studies (Simsek et al, 2013; Djordjevic et al, 2012) showed that taping group has a significant increase on shoulder flexion. Besides, according to one study (Djordjevic et al, 2012), taping group has also a significant effect on shoulder abduction. Conclusion: Clinical taping in addition to any physiotherapy interventions (exercise, electrotherapy, manual therapy etc.) might be an optional treatment for curing patients with shoulder impingement syndrome; however we need further robust, placebo controlled and consistent studies to prove whether it is more effective than physiotherapy interventions without taping.