Gemlik körfezi sedimenti ve ticari balık türlerinde mikroplastik kirliliğinin mikroskobik ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of microplastic pollution in Gemlik bay sediment and commercial fish species by microscopic and spectroscopic methods
  1. Tez No: 708215
  2. Yazar: ELİF YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MÜLAYİM, DOÇ. DR. SERDA KECEL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gemlik Körfezi sedimenti ve ticari balık türlerindeki mikroplastik kirliliğini belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada, 23-24 Haziran 2021 tarihlerinde körfezde belirlenen farklı derinlikteki 15 istasyondan sediment örnekleri alınmıştır. Fanyalı uzatma ağı kullanılarak 20 m derinlikten 10 farklı balık türüne (Trachurus trachurus, Engraulis encrasicolus, Diplodus annularis, Chelidonichthys lucerna, Solea solea, Synapturichthys kleinii, Scorpaena porcus, Mullus barbatus, Spicara maena, Spicara flexuosa) ait 123 birey elde edilmiştir. Ayrıca örnek alınan her istasyonda deniz suyunun tuzluluk, sıcaklık, çözünmüş oksijen ve pH miktarı ölçülmüştür. Gemlik Körfezi sedimentinde en yüksek mikroplastik birikimi sırasıyla Gemport Limanı (9733,3 partikül/kg), Kurşunlu (9466,6 partikül/kg) ve Karsak (8000 partikül/kg) bölgesindeki istasyonlarda, en düşük birikim ise Kurşunlu açıkları (3333,3 partikül/kg), Tirilye-Kumyaka (3333,3 partikül/kg) ve Küçükkumla (3333,3 partikül/kg) istasyonlarına saptanmıştır. Bu sonuçlar liman bölgelerinin ve endüstriyel deşarj noktalarının bulunduğu yerlerde mikroplastik kirliliğinin daha yoğun olduğunu göstermektedir. Balıkların solungaçlarında birey başına en yüksek mikroplastik birikimi S. kleinii (14,5 partikül) ve S. maena (11 partikül) türlerinde, en düşük birikim ise T. trachurus (1,19 partikül) ve D. annularis (0,33 partikül) türlerinde görülmüştür. Gastrointestinal sistemlerinde ise en yüksek birikim C. lucerna (8,75 partikül) ve S. flexuosa (5,25 partikül), en düşük birikim ise M. barbatus (3,31 partikül) ve D. annularis (0,88 partikül) türlerinde belirlenmiştir. Sediment ve balık örneklerinde en çok belirlenen mikroplastik tipi fibril olmuştur. Plastiklerin polimer yapısını belirlemek için Raman Spektrometresi kullanılmıştır. Analizler sonucunda sedimentte PVC ve PP, balıklarda ise POM ve PPSU polimerinin baskın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the microplastic pollution in the Gemlik Bay sediment and commercial fish species, sediment samples were taken from 15 stations at different depths determined in the bay on 23-24 June 2021. 10 different species (Trachurus trachurus, Engraulis encrasicolus, Diplodus annularis, Chelidonichthys lucerna, Solea solea, Synapturichthys kleinii, Scorpaena porcus, Mullus barbatus, Spicara maena, Spicara flexuosa) and 123 individuals were obtained from a depth of 20 m by using a tangle net. In addition, the salinity, temperature, dissolved oxygen, and pH of the seawater were measured at each sampling station. The highest accumulation of microplastics in the sediment is at the stations in the Gemport Harbor (9733,3 particles/kg), Kurşunlu (9466,6 particles/kg), and Karsak (8000 particles/kg) regions, respectively, and the lowest accumulation is at Kurşunlu deficits (3333,3 particles/kg). ), Tirilye- Kumyaka (3333,3 particles/kg), and Küçükkumla (3333,3 particles/kg) stations. These results show that microplastic pollution is more intense in areas where port areas and industrial discharge points are located. The highest microplastic accumulation per individual in the gills was in S. kleinii (14,5 particles) and S. maena (11 particles), and the lowest in T. trachurus (1,19 particles) and D. annularis (0,33 particles). seen. In the gastrointestinal tract, the highest accumulation is in C. lucerna (8,75 particles) and S. flexuosa (5,25 particles), the lowest accumulation in M. barbatus (3,31 particles) and D. annularis (0,88 particles) species determined. Fibril were the most determined type of microplastic in sediment and fish samples. Raman Spectrometer was used to determine the polymer structure of plastics. As a result of the analysis, it was determined that PVC and PP were dominant in the sediment, and POM and PPSU polymers were dominant in fish.