Türkiye'de profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statüleri ve vergisel mükellefiyetleri ile ilgili problemler ve çözüm analizleri
Problems and solution analysis of the legal status and tax obligations of professional football clubs in Turkey
  1. Tez No: 708235
  2. Yazar: MEHMET EMRAH BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Spor, Law, Finance, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye de faaliyet gösteren profesyonel futbol kulüpleri gerek hukuki statü gerekse de vergisel mükellefiyetleri noktasında oldukça kazuistik bir yapıya bürünmüş vaziyettedir. Söz konusu bu kazuistik yapı beraberinde çözüme kavuşturulması zaruret teşkil eden birçok problemli hususa sebebiyet vermiştir. Problemlerin çözümü açısından ise doktrinde; profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statü ve vergisel mükellefiyetleri bütüncül bir perspektiften uzak ayrı ayrı başlıklar altında değerlendirilerek çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Esasen profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statü ve vergisel mükellefiyetlerinde, birbirleri ile çok sıkı bir illiyet bağı olan ve birbirlerinden bağımsız bir şekilde değerlendirildiğinde varılacak olan çözüm önerilerinin gerçeği yansıtamayacağı sıkı bir hukuksal ilişki sergilendiği görülmektedir. Bu çalışmada profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statülerinin dernek mi şirket mi olmalı sorusuna yanıt aranmış, futbol kulüplerinin hukuki statülerine bulunan yanıt paralelinde ise vergisel mükellefiyet problemlerine çözüm önerileri sunulmuştur. Tespit edilen problemlerin çözümüne ilişkin doğru sonuca varma adına dünya üzerinde birçok ülke ve futbol kulübü araştırılmış, bu ülke ve kulüplerin hukuki statüleri ve vergisel mükellefiyetleri tez çalışmasında değerlendirilmiştir. Yürütülen bu kapsamlı çalışma neticesinde tespit edilen problemlere ilişkin birçok çözüm önerisi sunmakla birlikte hususi ile profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statülerinin çift başlı yapıdan arındırılıp aslına rücu edilerek sadece kamuya yararlı dernek statüsü şeklinde teşekkül etmeleri gerektiği, kulüplerin değil profesyonel futbolcuların şirketleşmesi gerektiği, profesyonel futbol kulüplerinin hukuki statülerinin kamuya yararlı dernek şeklinde olması ışığında Kurumlar, Katma Değer ve Damga vergisinden muaf olmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional football clubs operating in Turkey have taken on a very casuistic structure in terms of both their legal status and their tax liabilities. This casuistic structure in question has led to many problematic issues that have to be resolved. In terms of the solution of the problems, in the doctrine; The legal status and tax liabilities of professional football clubs have been evaluated under separate headings, far from a holistic perspective, and solutions have been tried to be produced. In fact, in the legal status and tax liabilities of professional football clubs, it is seen that there is a close legal relationship that has a very close causal link with each other and that the solution proposals that will be reached when evaluated independently of each other cannot reflect the truth. In this study, an answer has been sought for what should be the legal status of professional football clubs should be an association or a company, and in parallel with the answer to the legal status of football clubs, solutions to tax liability problems were presented. In order to reach the right conclusion regarding the solution of the identified problems, many countries and football clubs around the world have been researched, the legal status and tax liabilities of these countries and clubs have been evaluated in the thesis study. It has been concluded that legal status should be purified from the double-headed structure and reverted to its original form, and should only be formed as a public benefit association status, professional football players should be incorporated, not clubs, and professional football clubs should be exempt from Institutions, Value Added and Stamp tax in the light of their legal status as public beneficial associations.