Kütahya ili Tavşanlı ilçesindeki lise öğrencilerinde hipertansiyon ve obezite prevelansının belirlenmesi ve hipertansiyon ile obezite ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of hypertension and obesity prevalence in HIGH school students in tavşanli district of Kütahya and evaluation of the relationship between hypertension and obesity
  1. Tez No: 708243
  2. Yazar: MELİKE TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı lisede öğrenim gören adölesanlarda hipertansiyon ve obezite prevalansını saptamak ve obezitenin hipertansiyonla ilişkisini incelemektir.2019 mayıs ayında Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde lisede okuyan 14-18 yaş aralığındaki öğrencilerde tarama amacıyla ölçülen kan basıncı, VKİ ve antropometrik veriler geriye yönelik incelenmiştir. Çalışma tanımlayıcı kesitsel tiptedir. Gerekli etik kurul onayı ve izinler alınmıştır. Öğrencilerin ağırlıkları, boyları, bel çevresi, kalça çevresi, kan basınçları ve sosyodemografik verileri kaydedilmiştir. Bağımlı değişkenler: sistolik-diyastolik kan basıncı değerleri ve kan basıncı evrelemesi, bağımsız değişkenler: yaş, boy, kilo, VKİ (vücut kütle indeksi), cinsiyet, ikamet yeri, bel çevresi, kalça çevresi, Bel/Boy ,VKİ sınıflamasıdır. Veriler SPSS 20 paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the prevalence of hypertension and obesity in high school adolescents and to examine the relationship between obesity and hypertension. In May 2019, blood pressure, BMI and anthropometric data measured for screening purposes in high school students aged 14-18 in Tavsanli district of Kütahya were examined retrospectively. The study is of descriptive cross-sectional type.Necessary ethics committee approval and permissions were obtained. The weight, height, waist circumference, hip circumference, blood pressure and sociodemographic data of the students were recorded. Dependent variables: systolic-diastolic blood pressure values and blood pressure staging, independent variables: age, height, weight, BMI (body mass index), gender, place of residence, waist circumference, hip circumference, Waist/Height, BMI classification.The data were evaluated in the SPSS 20 package program.