Gebe kadınlarda migren atağı görülme sıklığı ve baş ağrısı ile baş etme durumlarının belirlenmesi
Frequency of migraine attacks in pregnant women and determining the situations of their coping with headache
- Tez No: 708245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL HADIMLI, DOÇ. DR. AHMET METE ERGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gebe Kadınlarda Migren Atağı Görülme Sıklığı ve Baş Ağrısı İle Baş Etme Durumlarının Belirlenmesi Bu araştırma, migren tanısı almış gebe kadınlarda migren atağı görülme durumu ve gebelerin baş ağrısı ile baş etme durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Obstetri Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı obstetri polikliniğinde Ekim 2019 – Eylül 2021 tarihleri arasında dahil etme kriterlerine uyan migren tanısı konmuş 191 gebeden oluşmaktadır. Araştırma verileri, Sosyodemografik ve Obstetrik Özelliklere İlişkin Soru Formu, Migren Baş Ağrısı Özelliklerini Belirleme Formu ve The International Classification of Headache Disorders 3rd'e Göre 'Aurasız Migren' ve 'Auralı Migren' Kriterleri formları kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Mc Nemar analizi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29.72±5.51, gebelik haftası ortalaması 28.31±8.64, migren başlangıç yaşı 20.74 ± 5.63'dır. Gebelerin %30.9'u lise mezunu olduğunu, %74.3'ü herhangi bir işte çalışmadığını bildirmiştir. Gebelerin %59.7'sinin 3. trimesterda olduğu, %82.2'sinde de aurasız migren olduğu saptanmıştır. Baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında gebelerin %91.6'sı stresi, %77.5'i gürültü ve sesi, %77.0'ı uykusuzluğu, %76.4'ü parlak ışığı belirtmiştir. Gebelerin %66.0'ı gebelikte baş ağrısının azaldığını, %52.9'u gebelikte baş ağrısı ile ilişkili yaşam kalitesinin arttığını, %86.4'ü gebelikte migren ile baş etme konusunda herhangi bir sağlık çalışanından bilgi almadığını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Frequency of Migraine Attacks in Pregnant Women and Determining the Situations of Their Coping with Headache This research is a descriptive and cross-sectional study conducted to determine the incidence of migraine attacks in pregnant women diagnosed with migraine and their coping status with headaches. The research was carried out at Ege University Medical Faculty Hospital, Obstetrics and Gynecology Department, Obstetrics Polyclinic. The sample of the study consisted of 191 pregnant women diagnosed with migraine who met the inclusion criteria between October 2019 and September 2021 in the Obstetrics and Gynecology Department of Ege University Medical Faculty Hospital. Research data were collected using the Sociodemographic and Obstetrical Characteristics Questionnaire, Migraine Headache Characteristics Determination Form, and 'Migraine without Aura' and 'Migraine with Aura' Criteria forms according to The International Classification of Headache Disorders 3rd. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. In the evaluation of the data, Mc Nemar analysis was applied to test the relationship between descriptive statistical methods and categorical variables. The mean age of the pregnant women participating in the study was 29.72±5.51, the mean week of gestation was 28.31±8.64, and the age of onset of migraine was 20.74 ± 5.63. 30.9% of the pregnant women reported that they were high school graduates, and 74.3% of them did not work in any job. It was determined that 59.7% of the pregnant women were in the third trimester and 82.2% of them had migraine without aura. Among the factors triggering headache, 91.6% of pregnant women stated stress, 77.5% of them noise and voice, 77.0% of them insomnia, 76.4% of them stated bright light. 66.0% of the pregnant women reported that headache decreased during pregnancy, 52.9% reported that the quality of life related to headache during pregnancy increased, 86.4% reported that they did not receive any information from any healthcare professional about coping with migraine during pregnancy.