Gebe kadınlarda B grubu streptokok kolonizasyonu
Colonization of group B streptococcus in pregnancy women
  1. Tez No: 118433
  2. Yazar: YASEMİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
40 ÖZET Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'nde izlenmekte olan 24-42 gebelik haftasında bulunan ve 27.85±5.2 yaş ortalamasına sahip olan 131 kadında B grubu streptokok (BGS) kolonizasyonunu saptamak amacıyla rektal ve vaginal sürüntü örnekleri incelenmiştir. Standart kültür yöntemleriyle BGS tanımlaması yapılmıştır. 21 kadının vaginal ya da rektal sürüntülerinde BGS izole edilmiştir. Bunların 18'i hem rektum hem vaginada, 2'si yalnızca rektumda, l'i yalnızca vaginada saptanmıştır. Buna göre 131 gebe kadında %16 rektovaginal BGS kolonizasyonu saptanmıştır. İzole edilen BGS kökenlerinin disk difuzyon yöntemiyle antibiyotik duyarlılıkları değerlendirilmiştir. Bütün BGS kökenlerinin penicillin, ampicillin ve vancomycin'e duyarlı, tetracyclin'e dirençli olduğu saptanmıştır. Cefotaxim ve ceftriaxon'a % 94.8, chloramphenicol' e %74.3, clindamycin ve erythromycin'e %69.2, ofloxacin'e %84.6, levofloxacin'e %94.8 duyarlı bulunmuştur. İstatistiksel analizleri x2 ve Fischer'in kesin olasılık testi kullanılarak yapıldığında; yaş, gebelik sayısı ve sosyoekonomik durum, doğum kontrol yöntemi, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma ile BGS kolonizasyonu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (Bütün parametreler için p>0.05). Kolonizasyonu olan ve olmayan annelerin bebeklerinde BGS infeksiyonu düşündürecek bir klinik tablo belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Vaginal and rectal swab specimens of 131 women between 24-42 weeks of gestation, mean age 27.85±5.2 years who were attending to prenatal clinic of Gynecology and Obstetrics Departments of Medicine Cerrahpaşa of Faculty were screened for Group B streptococci (GBS). GBS were isolated and identified according to standard procedures. Rectal and /or vaginal specimens of 21 women yielded GBS. These were isolated in 18 women from both of vaginal and rectal specimens, in 2 women only from rectal specimens in 1 women only from vaginal specimen. According to these results in 16% of 131 pregnant women rectovaginal GBS colonization was detected. The antimicrobial sensitivities of isolated GBS strains were evaluated by standard disc diffusion method. All GBS strains were sensitive to penicillin, ampicillin and vancomycin but resistant to tetracycline. The sensitivity rates to cefotaxim and ceftriaxon 94.8 %, chloramphenicol 74.3 %, clindamycin and erythromycin 69.2 %, ofloxacin 84.6 %, levofloxacin 94.8 % respectively. In statistical analysis chi-square, fischer's exact test were used; there was no statistically significant correlation between age, number of gravidities, socioeconomic status, birth control method, premature deliveries, low birth weight and GBS colonization (p>0.05 for all parameters). None of the babies of mothers with GBS colonized or non-colonized developed clinical condition suggesting any GBS infection.