Gebe kadınlarda depresyon durumu ve bunu etkileyen etmenlerin incelenmesi
Investigaton of the pregnants and the analysis of the factors which affect the depression
  1. Tez No: 124268
  2. Yazar: EBRU GÖZÜYEŞİL (YALÇIN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET GEBE KADINLARDA DEPRESYON DURUMU VE BUNU ETKİLEYEN ETMENLERİN İNCELENMESİ Bu araştırma, gebelikte yaşanan depresyon düzeyini belirlemek, depresyon durumuna etki eden sosyo-demografik, evlilik, doğurganlıkla ilgili özelliklerin ve gebelikte yaşanan fiziksel sorunların depresyon düzeyi üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 1 Nisan-30 Haziran 2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Obstetri Polikliniğine başvuran 36 hafta ve üzerinde olan tüm gebe kadınlar; örneklemini ise olasılıksız örneklem yöntemiyle seçilen 15-49 yaşları arasında; psikiyatrik hastalıklar konusunda tanı almamış 136 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırma, görüşme ve soru kağıdı tekniğine dayalı tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan sosyo-demografik, evlilik, doğurganlık özelliklerini içeren anket formu, Beck tarafından geliştirilmiş, Beck Depresyon Ölçeği ve Bakıcı tarafından geliştirilmiş Gebelik Sorunları anket formu kullanılmıştır. Veriler gebe kadınlarla bire bir görüşülerek toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, T testi, Tek yönlü varyans analizi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi, Scheffe testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ile şu sonuçlar elde edilmiştir. Gebelerin hafif düzeyde depresyon yaşadıkları belirlenmiştir. Gebelerin depresyon düzeyini eğitim durumlarının, ekonomik durumlarının, ilk evlilik 121yaşlarının, doğacak çocuklarının cinsiyeti hakkındaki beklentilerinin, eşleri ile uyumlu olma durumlarının, gebelikleri süresince destek aldıkları kişinin ve gebelik sayılarının anlamlı düzeyde etkilediği; yaşlarının, eşlerinin eğitim durumlarının, çalışma durumlarının, evlilik süresinin, doğum yapma, düşük yapma, kürtaj olma durumlarının, isteyerek hamile kalma durumunun, çevre ve aile uyumunun, yaşayan çocuk sayısının, düşük sayısının ve kürtaj sayısının etkilemediği sonucu elde edilmiştir.. Gebelerin min-max değeri 4-38 olan depresyon puan ortalaması 14.18, min- max değeri 7-22 olan gebelik sorunları puan ortalaması 14.73 olarak bulunmuştur. Gebelerin depresyon düzeyini gebelik sorunlarının etkilemediği belirlenmiştir.. Gebelerin yaşadıkları gebelik sorunlarını yaşadıkları yerin, doğacak çocuklarının cinsiyeti hakkındaki beklentilerinin, isteyerek hamile kalma durumlarının, çevre ve aile uyumlarının ve kürtaj sayılarının anlamlı düzeyde etkilediği; yaşlarının, eğitim durumlarının, eşlerinin eğitim, durumlarının, çalışma durumlarının, ekonomik durumlarının, ilk evlenme yaşlarının, doğum yapma, düşük yapma, kürtaj olma durumlarının, eş uyumunun, gebelikleri süresince destek aldıkları kişilerin, gebelik sayılarının, yaşayan çocuk sayılarının ve düşük sayılarını etkilemediği saptanmıştır. 122
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEPPRESSION OF THE PREGNANTS AND THE ANALYSIS OF THE FACTORS WHICH AFFECT THE DEPRESSION This research was made in order to determine the level of the lived depression during the pregnancy, the characteristics which affect depression like socio-demography, marriage, fertility and affects of the physical problems which lived during pregnancy. The research was made at Çukurova University Balcah Hospital Medicine Faculty Gyneacology and Obstetri Polyclinic between the dates of 1 April - 30 June 2002 The universe of the research is composed of the pregnants who applied to obstetri polyclinic and whose pregnancy was in 36 th week and over 36 the sample of the research is formed by the 136 literate pregnants choosen with the help of the improbability sample metot whose ages was between 15-49 and who was not diagnosed and pyschological illnes. The research was made as a descriptive study with using conversation and questionaire technique. A questionarrie including socio-demography, marriage and fertility characteristics, which was developped by the researcher, the Beck Depression Scale which developped by Beck and the Pregnancy Problems questionarrie developped by Bakıcı are used as the data gartering instrument. Data was gathered through the face to face conversation with the pregnants.The Percentage, T-test, One-direction varience analysis, Pearson moments multiplication correlation analysis and scheffe test were used for the evaluation of the gathered data. 123By evaluation of the data the follaving results are oblained:. It is determined thad pregnants suffer a minumum level of depression, The education level, the economic position, marriage age of first marriage, the expections on the sex of the baby, the harmony between the wife and husband, the person who support woman during the pregnancy and the number of pregnancy meaningfuly affect the level of the depression of the pregnants; the age of pregnants, the education level of their husbands, the status of work, the period of marriage, giving birth, miscarriage and the number of miscarriage, abortion and the number of abortion, the wanted pregnancy, the harmony of the family and environment, the number of depression of pregnants.. Pregnants' depression min-max value is 4-38 and their depression point average is 14.18, the min-max value of pregnancy problems is 7-22 and the average of it is 14.73. It is determined that the pregnancy problems does not affect the level of the depression of the pregnants.. It is established that the place where they live, the expectation of sex of baby, wanted pregnancy, the harmony with environment and family and the number of abortion affect the problems of pregnancy meaningfuly. Their age, their and their husbands' education level the status of work, the economic position, the age of first marriage, giving birth, miscarriaging and abortion, harmony with husband, the person who supported the women during the pregnancy, the number of pregnancy, the number of living children and the number of miscarriage does not affect the problems of pregnancy. 124