Meme kanseri cerrahisi sonrası erken rehabilitasyonun fiziksel ve psikososyal fonksiyonlara etkisi
The effects of early rehabilitation after breast cancer surgery on physical and PSYCHO-social functions
- Tez No: 708259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma meme kanseri cerrahisi geçiren bireylerde erken rehabilitasyonun fiziksel ve psikososyal fonksiyonlara etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Meme kanseri teşhisi ile cerrahi planlanan 42 kadın hasta kapalı zarf yöntemiyle çalışma ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Çalışma grubundaki katılımcılara preoperatif uygulamalı hasta eğitimi verilmiştir, postoperatif hospitalizasyon sürecinde fizyoterapist gözetiminde egzersiz yaptırılmıştır ve cerrahi sonrası 2 hafta arayla telefon görüşmesi yapılarak 3 ay hasta takibi yapılmıştır. Kontrol grubuna preoperatif hasta bilgilendirmesi yapılmıştır. Her iki gruba da hasta bilgilendirme broşürü verilmiştir. Katılımcıların üst ekstremite çevre ölçümleri, doku dielektrik sabiti (DDS) ölçümü, vücut kompozisyonu, pektoralis majör ve minör kısalık testleri, omuz fonksiyonu, kardiyovasküler enduransı, yaşam kalitesi, yorgunluk düzeyi ve emosyonel durum değerlendirmeleri preoperatif, postoperatif ve 3 ay sonrasında tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of early rehabilitation on physical and psychosocial functions in individuals undergoing breast cancer surgery. Forty-two female patients scheduled for surgery with a diagnosis of breast cancer were divided into study and control groups using the closed-envelope method. The participants in the study group were given preoperative practical patient education, exercised under the supervision of a physiotherapist during the postoperative hospitalization process, and the patient was followed up for 3 months by phone calls every 2 weeks after the surgery. Preoperative patient education was given to the control group. Patient information brochures were given to both groups. Upper extremity circumference measurements, tissue dielectric constant (DDS) measurement, body composition, pectoralis major and minor shortness tests, shoulder function, cardiovascular endurance, quality of life, fatigue level and emotional status evaluations of the participants were repeated preoperatively, postoperatively and 3 months later.