Spinal anestezi altında sezaryen ameliyatı geçiren hastalarda alt ve üst ekstremite perfüzyon indeksi değerlerinin incelenmesi
Investigation of lower and upper extremity perfusion index values in patients WHO underwent cesarean surgery under spinal anesthesia
  1. Tez No: 708265
  2. Yazar: AYŞE KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Spinal anestezi (SA); genel anesteziye oranla, anne ve yenidoğan sağlığı açısından daha az riskli olması nedeniyle, elektif sezaryen operasyonlarında daha sık tercih edilir. Spinal anestezinin en sık görülen yan etkisi olan spinal anesteziye bağlı hipotansiyon (SABH), hastaların %70'inde görülebilmektedir. SABH'nun anne ve yenidoğan üzerinde neden oluşturabileceği olumsuz sonuçlar nedeniyle; SABH'nun öngörülmesi ve SABH'a yönelik gerekli önlemlerin alınması obstetrik anestezi için önemlidir. SABH öngörüsündeki muhtemel faydaları halen araştırılmakta olan, Perfüzyon indeksi (Pİ), puls oksimetre ile noninvaziv olarak ölçülebilen bir parametredir. Çalışmamızda; SA ile elektif sezaryen operasyonu yapılacak hastalarda alt ve üst ekstremite Pİ değerlerini inceleyerek; SABH öngörüsünde, Pİ değerinin kullanılabilirliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; gözlemsel prospektif olarak, uygun kriterleri karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu yapılacak 89 hasta ile tamamlandı. Tüm hastaların boy, kilo ölçümleri ile operasyon öncesi (bazal) ve operasyon boyunca Pİ, pleth variability indeks (PVİ), Sao2, non invaziv sistolik ve diyastolik arter basınç değerleri (SAB, DAB), kalp tepe atım sayıları (KTA) kayıt altına alındı. Spinal anestezi uygulamasının başarısız olduğu 9 hastada genel anesteziye geçildi. Bulgular: SABH gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında VKİ ve kilo değerleri açısından fark bulunmadı. Bazal KTA değerinin 78≤ olmasının SABH riskini 6.7 kat arttırdığı sonucuna ulaştık. Alt ve üst ekstremite Pİ ve PVİ bazal değerlerinde ve bu değerlerin değişim hızında; SABH görülen ve görülmeyen gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Spinal anestezinin başarılı olduğu grupta 1.dk'dan itibaren alt ekstremite Pİ değerlerinin ve yüzde değişimlerinin, spinal bloğun başarısız olduğu gruba göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu gördük. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda; spinal anestezi altında sezaryen operasyonu geçiren hastalarda oluşabilecek SABH'u öngörmede, bazal KTA değerinin yol gösterici olabileceği; alt ve üst ekstremite Pİ ve PVİ değerlerinin takibinin ise pek fazla yararı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca; spinal anestezi uygulaması sonrası alt ekstremite Pİ değerlerinin takip edilmesinin spinal blok başarısı hakkında bizi aydınlatabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal anesthesia (SA) is preferred more frequently in elective cesarean section operations since it is less risky for mother and newborn health when compared to general anesthesia. Spinal Anesthesia-Induced Hypotension (SAIH), which is the most common side effect of spinal anesthesia, can be seen in 70% of patients. Due to the negative consequences that SAIH may cause on the mother and the newborn, prediction SAIH and taking necessary precautions for SAIH are crucial for obstetric anesthesia. Perfusion index (PI) is a parameter that can be measured noninvasively by pulse oximetry, and its possible benefits in the prediction of (SAIH) are still being investigated. In our study, we investigated the usability of the PI value in predicting SAIH, by examining the PI values of the lower and upper extremities in patients who would undergo elective cesarean section with SA. Materials and Methods: Our study was completed as an observational prospective study with 89 patients who met the appropriate criteria and agreed to participate in the study, and who would undergo elective cesarean section under spinal anesthesia. Height and weight measurements of all patients and their PI, pleth variability index (PVI), Sao2, non-invasive systolic and diastolic arterial pressure values (SAP, DAP), heart rate (HR) were recorded preoperatively (baseline) and throughout the operation. General anesthesia was used in 9 patients in whom spinal anesthesia was unsuccessful. Findings: There was no difference in BMI and weight values between patients with and without SAIH. We concluded that a baseline HR value of 78 ≤ increases the risk of SAIH by 6.7 times. There was no significant difference between the groups with and without SAIH in lower and upper extremity PI and PVI baseline values, and in the rate of change of these values. We found that lower extremity PI values and percentage changes from the 1st minute were statistically higher in the group in which spinal anesthesia was successful than in the group in which spinal block was unsuccessful. Conclusion: In conclusion, in our study, it was determined that the basal HR value can be a guide in predicting SAIH that may occur in patients who underwent cesarean section under spinal anesthesia, but it is not useful to follow the PI and PVI values of the lower and upper extremities. In addition, it was concluded that following the lower extremity PI values after spinal anesthesia can enlighten us about the success of spinal block.