Sigara dumanına maruz bırakılan sıçanlarda sigaranın prostat üzerine etkileri
The effects of smoking on the prostates of rats which are exposed to cigarette smoke
- Tez No: 708266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF OĞUZ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Sigara dünyada insan sağlığını etkileyen önlenebilir çok önemli sağlık sorunudur. Sigaranın birçok kanser etyolojisinde oynadığı rol ve organ fonksiyonlarına olan etkileri araştırılmıştır. Sigaranın prostat üzerine olan etkileri de araştırılmıştır ama bu konuda bir görüşbirliği yoktur. Bu nedenle sigaranın prostat üzerine olan etkilerini araştırdık. Metod: Bu çalışmaya 100 adet 200-350 gr ağırlığında erkek Wistar Albino sıçan alındı ve iki gruba ayrıldı. Sigara grubu(n=40) 8 hafta süresince günlük 2 saat modifiye Walton sigaraya maruz bırakma düzeneğinde sigara dumanına maruz bırakıldı. Diğer grup kontrol grubu olarak ayrıldı(n=60). 8 hafta sonrasında sakrifiye edilen sıçanların hemoglobin ve serum kotinin değerleri ölçüldü. Prostat çıkartılarak in vitro çalışma için dorsolateral şeritler ayrıldı. Prostata kümülatik uygulanan Karbakol (10-8- 10-4M), Fenilefrin (10-8- 10-4M) ve 80 mM KCl kasılma yanıtları elde edildi ve gram olarak hesaplandı. Sonuçlar Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi Prostat dokusu p53, bcl-2, siklin D ve c erb B2 immunohistokimyasal boyama ve Hemotoksilen-Eozin boyama yapıldı. Sonuçlar: Sigara grubunda ortalama hemoglobin değerleri 16,5mg/dl, kontrol grubunda11,5mg/dl bulduk. Kotinin değerleri sigara grubunda 76,43 ng/ml, kontrol grubunda
Özet (Çeviri)
Aim: smoking is an important avoidable health issue concerning human health in the world.the role of smoking in the ethıology of cancers and the effects on organ functions have been investigated. The effects of smoking on prostate cancer have also been investigated but there hasn't been any concensus on the issue yet. We investigated the effects of smoking on prostate gland. Methods: 100 male wistar albino rats weighing 200-350 gr were taken and divided into two groups. The smoking group(n=40) were exposed to cigarette smoke for 2 hours per day for 8 weeks with modified walton cigarette exposing mechanism. The rest were left as control group(n=60).at the end of 8 weeks the rats were sacrifized and the hemoglobulin and serum cotinin values were measured. The prostate glands were excised and the dorsolateral strips were prepared for in vitro examinations. After application of carbacol, phenilephrine and 80 mm KCl, the contraction values were obtained and calculated as grams.the results were evaluated with mann-whitney u test. The prostate tıssues were stained with p53, bcl-2, cyclıne D and c-erb B2 immunohistochemical and Hemotoxilen-Eosin gram staining. Results: In the smokıng group the mean hemoglobulin value was found out as 16,5 mg/dl, and 11,5 mg/ml in the control group respectively. The kotinin values were found out as 76,43 ng/ml in the smoking group and