Migren hastalarında intranasal bölge ve fossa pterygopalatına ile ilişkili anatomik yapıların morfometrik incelenmesi
Morpometric investigation of anatomic structures related to fossa pterygopalatina and the intranasal region in migraine patients
  1. Tez No: 708264
  2. Yazar: AHMET TAHA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İntranasal bölge, migrenin periferik sensitizasyonunda en sık gözlenen tetikleyici nokta olarak raporlanmıştır. Migren baş ağrısı ile kronik rinosinüzit (KRS), bu bölgede benzer radyolojik bulgular gösterebilmektedir. Fossa pterygopalatina (FPP)'da bulunan ganglion pterygopalatinum, trigominovasküler yolakta önemli bir anatomik noktadır. Çalışmamızda FPP ile ilişkili anatomik yapılar ve intranasal bölgedeki varyasyonlar 50 migren, 50 KRS ve 100 kontrol olgusunda bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden incelendi ve migren olgularında baş ağrısı özellikleriyle karşılaştırıldı. Vidian kanal (VC) tipleri, sinus sphenoidalis (SS)'e olan pnömatizasyonuna göre azdan çoğa 4 tipe ayrıldı. Ayrıca migren grubu tip 4 ve diğer tipler (tip 1-2-3) olarak iki gruba ayrıldı. Migren olgularında sol tarafta tip 4 grubu diğer gruba göre baş ağrısı süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı olarak daha uzundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The intranasal region has been reported as the most common trigger point in peripheral sensiztization of migraine. Migraine headache and chronic rhinosinusitis (CRS) may show similar radiological findings in this region. The ganglion pterygopalatinum located in the fossa pterygopalatina (FPP) is an important anatomical landmark in the trigeminovascular pathway. In the present study, anatomical structures associated with FPP and variations in the intranasal region were examined on computed tomography (CT) images in 50 migraine, 50 CRS and 100 control cases, and compared with headache characteristics in migraine cases. Vidian kanal (VC) types, pneumatization to sinus sphenoidalis (SS) were divided into 4 types from less to more. In addition, the migraine group was divided into two groups as type 4 and other types (type 1-2-3). In migraine cases, the type 4 group on the left side was statistically significantly longer than the other group in terms of headache duration (p0.05).