Sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında ampirik antibiyotik olarak sefazolin -amikasin kombinasyonunun peritonit tedavisindeki etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi
Evaluation of cefazolin and amikacin combination for treatment of peritonitis associated with continuous ambulatory peritoneal dialysis
  1. Tez No: 708274
  2. Yazar: DİCLE KOCA İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ AYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kliniğimiz sürekli ayaktan periton diyalizi programındaki hastalarda, peritonit olgularının incelenmesi ve bu olgularda Sefazolin – Amikasin ile ampirik antibiyotik tedavisinin etkinliğinin araştırılması. Yöntem: Bu retrospektif çalışma SB Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde (ek bina) gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2007 ve 2008 yıllarında SB Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde SAPD için kateter takılan hastalar dahil edildi. SAPD tedavisi sürecinde peritonit atağı geçiren hastalar çalışma grubu olarak seçildi. Kontrol grubu ise aynı dönemde takip edilen peritonit atağı geçirmeyen hastalardı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 171 hastada, 103 peritonit atağı saptandı. Hastaların % 52,3'ünde gram pozitifler etken organizma olarak izole edildi. En sık gram pozitif etken olarak saptanan koagülaz negatif stafilokoklardı (% 26,2). Metisilin duyarlı S. Aureus hastaların % 15,5 'inde ve Gram negatif mikroorganizmalar hastaların % 19,4'ünde peritonit etkeni olarak saptanmıştır. Peritonit atağı hızı 31,4 hasta ayında bir vaka olarak saptanmıştır. Gram pozitif organizmaların % 77,7'si sefazolin ve amikasin'e duyarlı idi. Gram negatif mikroorganizmalarda ise sefazolin ve amikasin direnci sırasıyla % 15 ve % 5 ' ti. Gram negatif organizmaların % 85 'i her iki antibiyotiğe birden duyarlı idi. Sonuç: Sefazolin ve amikasin kombinasyon ampirik tedavi için etkin bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Scope: To investigate the efficacy of empirical cefazolin – amikacin combination for treatment of peritonitis associated with continuous ambulatory peritoneal dialysis. Patient and Methods: One hundred seventy one patients who were on continuous ambulatory peritoneal dialysis program in nephrology division of Dışkapı Yıldırım Beyazıt research and training hospital between January 2007 and December 2008 were involved in the study. Results: One hundred and three attacks of peritonitis were detected during study period. The most frequently isolated microorganisms were: coagulase negative staphylococcus (26, 2 %) and staphylococcus aureus (15, 5 %). Gram negative organisms constituted approximately 20 % of culture positive cases. Overall success rate of cefazolin and amikacin combination as empirical therapy was % 84. Conclusion: Cefazolin and amikacin combination is effective for empirical therapy of peritonitis associated with continuous ambulatory peritoneal dialysis.