Fazla kilolu veya obezitesi olan bireylerde yeme bağımlılığı sıklığı ve ilişkili etmenler
Frequency of food addiction and related factors in overweight or obese i̇ndividuals
  1. Tez No: 708275
  2. Yazar: MELİS NUR ERGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite ve fazla kiloluluk önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aşırı yemek tüketen ve obez bireylerde yemenin bir tür bağımlılığa dönüşebileceği düşünülmekte ve bu bireylerde görülen davranışların bağımlılıkta sık sık gözlenen temel kriterlerle benzer olduğu belirtilmektedir. Yeme bağımlılığı sıklığının yüksek olduğu bildirilen bu grupta yeme bağımlılığının belirleyicilerini irdelemek hem obez bireylerde yürütülecek tedavi stratejilerini belirlemek, hem de yeme bağımlılığının toplumdaki belirleyicilerini anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu araştırma Özel bir Sağlık Kurumunun Beslenme ve Diyet Birimine başvuran Obez ve fazla kilolu bireylerde yeme bağımlılığı görülme sıklığını saptamak, yeme bağımlılığı ile ilişkili olan etmenleri belirlemek ve yeme bağımlılığının psikolojik sağlamlık ile ilişkisini saptamayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olan bu çalışma, 2021 Ocak ayı ile Haziran ayı arasında Beslenme ve Diyet birimine başvuran yetişkin ve beden kitle indeksi ≥25 kg/m2 olan fazla kilolu ve obez bireylerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Minimum örnek büyüklüğü 150 olup 120 kişi çalışmaya katılmıştır. Kapsayıcılık %80'dir. Araştırmada Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Yeme Bağımlılığı ile ilişkisini belirlemek için 45 sorudan oluşan sosyodemografik özellikler, beden algısı, beslenme durumu, fiziksel aktivite, genel sağlık ve stres durumu ve diğer alışkanlıkları ilişkin soruları içeren veri toplama formu ile psikolojik sağlamlık düzeyinin belirlenmesine yarayan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Veri analizlerinde SPSS 18 programı kullanılmış, Kikare ve Mann Whitney U testleri ile analizler gerçekleşmiştir. Bulgular: Bu araştırmada fazla kilolu veya obez bireylerde yeme bağımlılığı görülme sıklığı %18,3'tür. Beden kitle indeksi ortalamaları 34,53±4,93'tür. %40,8'i kadındır. Bu bireylerin %15'i bir çocuğa, %29,3'ü iki çocuğa sahip ve %55'i herhangi bir işte aktif olarak çalışmaktadır. %85,7'sinin kendi sağlık durumu ile ilgili algısı orta veya iyidir. Yaşadığı çevredeki durumlar ve koşullar nedeniyle sürekli rahatsızlık hisseden bireyler genel katılımcıların %13,8'idir. Başka bir bağımlılığa sahip bireylerin sıklığı %12,5'tir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective : Obesity and overweight are important public health problems. It is claimed that eating may turn into a kind of addiction in obese and overeating individuals, and it is stated that the behaviors observed in these individuals may overlap with the basic symptoms frequently observed in addiction. It is important to examine the determinants of food addiction in this group, where the frequency of food addiction is reported to be high, both in terms of determining the treatment strategies to be carried out in obese individuals and understanding the determinants of food addiction in the society. This study aimed to determine the prevalence of food addiction in obese and overweight individuals who applied to the Nutrition and Diet Unit of a Private Health Institution, to determine the factors associated with food addiction, and to determine the relationship between food addiction and psychological resilience. Materials and Methods : This cross-sectional study was carried out with the participation of adults and overweight and obese individuals with a body mass index of 25kg/m² and above 25kg/m² who applied to the Nutrition and Diet unit between January and June 2021. The minimum sample size was 150 and 120 people participated in the study. Coverage is 80%. The Yale Food Addiction Scale was used in the study. In order to determine the relationship with Food Addiction, sociodemographic characteristics consisting of 45 questions, body perception, nutritional status, physical activity, general health and stress status and other habits, and the Brief Resilience Scale, which serves to determine the level of psychological resilience were applied by face-to-face interview method. SPSS 18 program was used in data analysis, analyzes were carried out with Chi-square and Mann Whitney U tests. Results : In this study, the prevalence of food addiction in overweight and obese individuals was 18.3%. The mean of body mass index is 34.53±4.93. 40.8% of them are women. 15% of these individuals have one child, 29.3% have two children and 55% are actively working in any job. 85.7% have a moderate or good perception of their health condition. Individuals who constantly feel discomfort due to the situations and conditions in the environment they live in are 13.8% of the general participants. The frequency of individuals who has another addiction is 12.5%.