Membranları intakt preterm eylemliolgularda maternal serum c-reaktif protein düzeylerinin klinik önemi
  1. Tez No: 708294
  2. Yazar: GÖÇHAN GÜVENÇ KARLIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. VEDAT DAYICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: İntakt membranlı erken doğum vakalarında maternal serum C-reaktif protein düzeylerinin tokoliz başarısı ile ilişkisini araştırmak. Çalışma tasarımı: Maternal serum C-reaktif protein seviyeleri ile tokolizin başarısı arasındaki korelasyon, membranları sağlam olan rastgele seçilmiş 52 erken doğum vakası üzerinde ileriye dönük olarak araştırıldı. İstatistiksel değerlendirmeler için Mann-Whitney U testi, iki kuyruklu Fisher's exact testi, ki-kare testi, Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the associstion of maternal serum C-reactive protein levels with the success of tocolysis in cases of preterm labor with intact memhranes. Study design: The correlation between the maternal serum C-reactive protein levels and the success of tocolysis was investigated prospectively on 52 randomly selected cases of preterm labor with intact membranes. Mann-Whitney U test, two-tailed Fisher's exact test, chi-square test, Spearman correlation test were used for statistical evaluations.