Annenin demir depolarıyla yenidoğan demir depoları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between mother's iron storages and newborn iron storages
  1. Tez No: 708293
  2. Yazar: NURAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜL YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Vakıf Gureba Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde 1.6.2000- 30-10.2000 tarihleri arasında doğum yapan 85 anne ve bunlardan doĞan sağlıklı term ve bebeklerin postnatal 1.gününde, hemoglobin, serum demiri total serum bağlama ve ferritin düzeyleri çalışıldı. Anneler ferritin düzeylerine göre, demir depolan yeterli (ferritin>12 ng/ml) ve demir depoları yetersiz ( 12 ng/dl) olarak iki gruba ayrıldı. Bu iki grubun bebekleri doğum ağırlığı, hemoglobin, serum demiri, total demir bağlama kapasitesi ve serum ferritin düzeyleri yönünde karşılaştırıldı, ancak anlamlı bir fark bulunmadı. Anne ferritin değerleriyle, bebeklerin doğum ağırlıkları, bebek hemoglobin konsantrasyonu, serum ferritin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tesbit edilemedi. Bebeklerin serum ferritin düzeyleri ile doğum ağırlığı ve parite sayısı arasında da anlamlı korelasyon tesbit edilmedi. Bu sonuçlarla, sağlıklı term yenidoğan demir depolarının anne demir depolarından etkilenmediği bebeklerin intrauterin donemde anne demir alımıyla ilişkisiz olarak kendi ihtiyaçlarını transplasental yolla sağladıkları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, hemoglobin, serum iron, total serum binding and ferritin levels were studied on the postnatal 1st day of 85 mothers and their healthy term babies born between 1.6.2000-30-10.2000 in Vakıf Gureba Hospital Gynecology Clinic. The mothers were divided into two groups according to their ferritin levels, as adequate iron stores (ferritin>12 ng/ml) and insufficient iron stores (12 ng/dl). The babies of these two groups were compared in terms of birth weight, hemoglobin, serum iron, total iron binding capacity and serum ferritin levels, but no significant difference was found. There was no significant relationship between maternal ferritin values ​​and infant birth weights, infant hemoglobin concentration, and serum ferritin levels. No significant correlation was found between serum ferritin levels of babies, birth weight and parity number. With these results, it was concluded that healthy term newborn iron stores were not affected by maternal iron stores, and they met their needs transplacentally in the intrauterine period, unrelated to maternal iron intake.