Kolorektal kanserli hastalarda prognostik faktör olarak lenf nodu pozitiflik oranının sağkalıma etkisi
Impact of lymph node ratio as a prognostic factor in colorectal cancer patients on survival
- Tez No: 708308
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEŞŞAF AŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler dünyada sık görülen ve mortalitesi yüksek bir kanser türüdür. Tarama programlarının yaygınlığı ve görülme yaşının düşmesiyle hastaların sağkalımlarında artış olmuştur. Bu çalışmada kolorektal kanser nedeni ile opere edilen hastalarda metastatik lenf nodlarının toplam çıkarılan lenf nodlarına oranının sağkalıma olan etkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Haziran 2010 ile Haziran 2015 tarihleri arasında kolorektal kanser nedeni ile opere edilen 436 hastanın verisini retrospektif olarak inceledik. 45 hastanın çalışma dışı kaldığı çalışmanın analizlerini 391 hastanın verisi ile yaptık. Hastaların yaş, cinsiyet, ameliyat durumu, ameliyat şekli, yapılan ameliyat, tümör lokalizasyonu, TNM evresi, Dukes evresi, adjuvan/neoadjuvan kemoradyoterapi hikayeleri, çıkarılan lenf nodu sayısı, lenf nodu pozitiflik oranı (LNR) ve sağkalım verileri toplandı ve incelendi. Bulgular: Hastaların %59,8'i erkek, yaş ortalaması 62,69 (±13,662) ve yaş aralığı 25 ile 95 arasında olduğu izlendi. Vakaların %77,2 elektif, %22,8'i acil olduğu, %80'inin laparotomi ile yapıldığı, en sık tümörlerin sırasıyla rektum, sigmoid kolon ve çekumda olduğu görüldü. LNR ile sağkalım arasındaki ililşkiyi belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli analiz yaptık.
Özet (Çeviri)
Purpose: Colorectal cancers have high incidance and mortality rates among other cancers. Overall survival rates have a tendency to rise as a result of screening programs and dropped age of diagnosis. In this paper, we aimed to research the impact of the ratio of metastatic lymph nodes to total harvested lymph nodes on survival rates. Material and Method: We retrospectively analyzed data as to 436 patients who went under surgery in Ankara Numune Training and Research Hospital General Surgery Clinic between June 2010 and June 2015. According to exclusion criteria we eleminated 45 patients and continued the research with 391 patients. We gathered data about patients' age, gender, operational status (elective or emergency), operation format (with laparotomy or laparoscopic), performed procedures, localization of tumor, TNM stage, Dukes stage, adjuvant/neoadjuvant chemoradiotherapy history, harvested lymph nodes, lymph node ratio (LNR) and overall survival. Results: Fiftynine point eight percent of the patients is male, mean age is 62,69 (±13,662) and the range of age is between 25 and 95. We've found that 77.2% of the cases is elective and 22,8% is emergency surgery. Besides we've seen that 80% of the cases performed with laparotomy. Most frequent tumor localizations being rectum, sigmoid colon and ceacum respectively. We conducted univariant and multivariant analysis in order to determine the relation between LNR and survival.