Bursa İnegöl ilçesi sera gazı envanterinin çıkarılması ve iklim değişikliği eylem planı kapsamında sera gazı azaltım plan
Issuing the greenhouse gas inventory and climate change action plan for Bursa İnegöl district
  1. Tez No: 708309
  2. Yazar: DUYGU ÖZDE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SIDDIK CİNDORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında Bursa İnegöl İlçesi sera gazı envanter hesaplaması yapılmıştır. Dünya'da gelinen iklim değişikliği krizi sorununa bilimsel bakış geliştirebilmek ve sera gazı azaltımı için çözüm geliştirerek uyum senaryolarına altyapı oluşturacak çerçeve oluşturmak amaçlanmıştır. Hesaplamalar Belediye ve Kent olarak iki başlıkta yapılmıştır. Topluluk ölçekli sera gazı envanteri oluşturmak için oluşturulan küresel protokolde belirtilen şekilde; Kapsam 1, Kapsam 2, Kapsam 3 olarak sınıflandırılmıştır. Durağan ve Hareketli Yakma, Elektrik, Atık, Atıksu, Tarım ve Hayvancılık başlıklarında veriler toplanarak; Faaliyet verisi değeri literatürde bulunan uygun emisyon faktörleri ile çarpılarak, tCO2e cinsinden sera gazı emisyonu değeri bulunmuştur. Sera gazı envanteri hesabı için IPCC 2006 Klavuzlarında verilen hesaplama yöntemi kullanılmıştır. 2018, 2019, 2020 yılları için üç ayrı yılda yapılan hesaplama sonuçları sırası ile; 1.089.327 tCO2e, 1.098.855 tCO2e, 1.112.580 tCO2e olarak kent ölçeğinde hesaplanmıştır. Bu sonuçlar içerisinde en büyük pay 2018 yılı için 321.170 tCO2e, 2019 yılı 268.136 tCO2e, 2020 yılı için 322.856 tCO2e ulaşım sektörüne aittir. Bunu sırası ile Endüstri, Konutlarda kullanılan yakıt ve elektrik kaynaklı emisyonlar, Tarım, Atıksu ve Katı atık kaynaklı emisyonlar izlemektedir. Bulunan sonuçlar ilçe özelinde değerlendirildiğinde hızlı kentleşme ve bina artışı nedeni ile enerji verimliliği yönünden uygun binaların inşası, yenilenebilir enerjinin kullanılması, kentsel enerji taleplerini karşılamak için yenilenebilir enerjiye erişimin arttırılması kilit bir stratejiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, greenhouse gas inventory of Bursa İnegöl District is calculated. It is aimed to create a framework that will create an infrastructure for adaptation scenarios and develop a scientific perspective by developing solutions to greenhouse gas reduction for the climate crisis in the World. Calculations were made under two headings as Municipality and City. They are classified as Scope 1, Scope 2, Scope 3 as outlined in the global protocol to establish a community-scale inventory of greenhouse gases. Multiplying the activity data value with the appropriate emission factors found in the literature, the greenhouse gas emission value in tCO2e is found by collecting data under the titles of Stationary and Mobile Incineration, Electricity, Waste, Wastewater, Agriculture and Livestock. The calculation method given in the IPCC 2006 Guidelines was used for the greenhouse gas inventory calculation. It is calculated with in the city respectively 2018, 2019, 2020 ; 1.089.327 tCO2e, 1.098.855 tCO2e, 1.112.580 tCO2e. Among these results, the biggest payment belongs to the sector, 321,170 tCO2e for 2018, 268,136 tCO2e for 2019, and 322,856 tCO2e for 2020. During this, watch produced from Fuel and electricity sourced Housing, Agriculture, Wastewater and solid wastes used in Industries. Considering the results, rapid urbanization has a key strategy to pass energy through the use of buildings and a properly constructed, energy use, energizing system to have specific energy needs