Tavuk kesimhanesi atıksu arıtma çamurunun Aarundo donax ile desteklenerek biyoyakıt karakterinin iyileştirilmesi
Improvement of biofuel characteristics of chicken slaughterhouse wastewater treatment sludge by supplementing with Arundo donax
- Tez No: 708323
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Arıtım maliyetlerine büyük bir yük getirmesi nedeniyle enerji geri dönüşümü için arıtma çamurunun biyoyakıt olarak kullanılması, özellikle kullanılmayan bir yan üründen elde edilebilecek alternatif enerji üretim şekli olarak gelecek vaat eden bir teknolojidir. Bu doğrultuda, yanma özelliklerinin iyileştirilmesi ve enerji yoğunluğunun artırılması için arıtma çamuru, biyokütle enerji bitkisi ile karıştırılmış ve biyopelet haline getirilmiştir. Çalışmada ham madde olarak tavuk kesimhanesi atıksu arıtma çamuru ve katkı malzemesi olarak yüksek verimli biyokütle enerji bitkisi Arundo donax kullanılmıştır. Tavuk kesimhanesi atıksu arıtma çamurunun ısıl değerini belirleyen yaklaşık analiz (proximate) belirlenerek, ısıl değeri ortaya koyularak ve ardından ligno-selülozik yenilenebilir enerji bitkisi Arundo donax ile ısıl analiz sonuçlarını optimize edecek karışım hazırlanarak nihai ürünün enerji değeri incelenmiştir. Yapılan yaklaşık (proximate) analiz sonuçlarına göre, tavuk kesimhanesi atıksu arıtma çamuru; 6873 cal/g kuru baz üst ısıl değere ve %15,377 kül içeriğine, ligno-selülozik yenilenebilir enerji bitkisi Arundo donax; 4014 cal/g kuru baz üst ısıl değere ve %6,560 kül içeriğine, ısıl analiz sonuçlarını optimize edecek şekilde hazırlanan karışım ise; 5454 cal/g kuru baz üst ısıl değere ve %10,740 kül içeriğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The use of sewage sludge as a biofuel for energy recycling is a promising technology, especially as an alternative form of energy production that can be obtained from an unused by-product, as it imposes a large burden on treatment costs. In this direction, the sewage sludge was mixed with the biomass energy plant and turned into biopellet in order to improve the combustion properties and increase the energy density. In the study, chicken slaughterhouse wastewater treatment sludge was used as raw material and high efficiency biomass energy plant Arundo donax was used as additive material. The energy value of the final product was examined by determining the approximate analysis (proximate) that determines the heating value of the chicken slaughterhouse wastewater treatment sludge, revealing the thermal value, and then preparing a mixture to optimize the thermal analysis results with the ligno-cellulosic renewable energy plant Arundo donax. According to the results of the proximate analysis, chicken slaughterhouse wastewater treatment sludge; with a dry base upper calorific value of 6873 cal/g and an ash content of 15,377%, Ligno-cellulosic renewable energy plant Arundo donax; with a dry base upper calorific value of 4014 cal/g and an ash content of 6.560%, The mixture prepared to optimizing the thermal analysis results; with a dry base upper calorific value of 5454 cal/g and an ash content of 10,740%.