21 cm hidrojen gözlemi için radyo teleskop tasarımı
A radio telescope design for 21 cm hydrogen observation
- Tez No: 708322
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM OSMAN SELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı rafta hazır ticari ürünler kullanılarak etkin maliyetli ve 21 cm dalga boyunda Hidrojen çizgisi gözlemi yapabilecek bir radyo teleskobun (NiLescope) tasarımı için gerekli ihtiyaçları tanımlamak ve bu ihtiyaç doğrultusunda bir radyo teleskop sistemi tasarlayarak bu teleskobun üretilmesi aşamasında alınan kararları ve yapım aşamalarını anlatmaktır. Tez kapsamında üretilen radyo teleskobun gözlem amacıyla işletilmesi ve elde edilecek verilerin işlenmeye hazır hale getirilmesi aşamaları da ele alınmaktadır. Üretilen radyo teleskobun eşzamanlı ve dağıtık yapıda gözlemler gerçekleştirebilmesi için gerekli teorik açıklamalar da tez kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the requirements for the design of a radio telescope (NiLescope) that is cost effective and can observe the Hydrogen line at 21 cm wavelength using off-the-shelf commercial products. The decisions and construction stages of the radio telescope are explained in details in this thesis. The operation procedure of the radio telescope for hydrogen line observations are described. The theoretical explanations to perform simultaneous and distributed observations are also discussed within the scope of the thesis.