Perforan göz yaralanmalarında kültür antibiogram sonuçları
The Results of culture antibiogram in perforating eye injuries
  1. Tez No: 70842
  2. Yazar: SEVİM SÖKER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKSÜNGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET D.Ü.T..F Göz kliniğine 1.1.1997 ile 1.9.1997 tarihleri arasında perfore göz yaralanması nedeni ile başvuran 56 olguda, travmatik yaralanma ile göze mikroorganizmaların inokülasyonunu etkileyen faktörler incelendi Yaşları 1-58 arasında olup ortalama yaş 14.39 ± 13.17 idi Olguların kliniğe başvurma zamanlan ortalama 32.90 ± 39,86 saattir. Olgular kliniğe başvurdukları andan itibaren ortalama 9.5 ± 8.03 saatte operasyona alındı. Operasyona alınan 9 olguya preoperatif sistemik antibiyotik proflaksisi verilmedi. Operasyon sırasında konjonktiva sürüntüsü ve ön kamara sıvısı kültürü alındı. Kültürde üretilen rnikroorganizmaların antibiyogramı yapılarak antibiyotik duyarlılıkları tespit edildi Olgular; yaş, cins, yaralanan göz, yaralanma tipi, yaralanma nedeni, yaranın lokalizasyon ve büyüklüğü, intraoküler yabancı cisim, prolabe uveal doku, kliniğe başvurma zamanı, kırsal veya kentsel orjinli olması, preoperatif antibiyotik uygulanımı, sonuç görme dereceleri ile kültür sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 56 olgunun 15'inde (%26.7) ön kamara sıvısı ve konjonktiva sürüntüsünden mikroorganizma izole edildi. Preoperatif antibiyotik verilmeyen ve organik materyal ile yaralanan olgularla kültür sonuçları arasındaki ilgi istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Perforan göz yaralanması nedeni ile başvuran olgulara uygun antibiyotik proflaksisi başlanması gerektiği sonucuna varıldı. Sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalar ile karşılaştırılarak tartışıldı. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY The factors which contribute with microorganism inoculation of eyes in traumatic injuries were evaluated in 56 cases admitted with perforated eye injuries at the department of ophtalmology in Dicle University Faculty of Medicine between 1.1.1997 and 1.9.1997. Age of the patients ranged between 1-58 years (mean: 14.39± 13.17 years) The mean duration prior to the admission time was found 32.9 ± 39.86 hours. Surgical management was performed at a mean of 9.5 ± 8.03 hours after admission. Preoperative profiactic antibiotic treatment was not given for nine cases. Preoperative culture materials were obtained from conjunctival smears and anterior chamber. Antibiotic susceptibility tests were performed The age and sex of the patients the type localization, cause, and size of the injury, intra oculare foreign body, uveal prolapsus, admission time and location of the cases, preoperative antibiotic usage and the culture results were recorded for all cases. Microrganism was isolated at anterior chamber or conjunctival smear from fifteen (26.7%) of 56 cases. The correlation between the culture results were found significant for the preoperative non antibiotic used cases and for those having been injuried by organic materials. Appropriate prolactic antibiotic usage was suggested for the cases with perforated eye injuries. The results were compared with the literature. 45