Çocukluk çağı perforan göz yaralanmalarında görsel prognozu etkileyen faktörler
Factors that affect visual prognosis in penetrating eye injuries i̇n childhood
  1. Tez No: 963131
  2. Yazar: NURŞEN ÖNCEL ACIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Oküler perforan yaralanma sonrası onarım cerrahisi yapılan hastaların demografik özellikleri ve risk faktörlerini, travmaya bağlı ya da cerrahi sonrası ortaya çıkan komplikasyon­ları incelemek ve bunların görsel prognoz üzerine olan etkisini araştırmak. Materyal ve Metod: Şubat 1999 - Ağustos 2001 tarihleri arasında oküler perforan yaralanma nedeniyle kliniğimize başvuran ve ön segment cerrahisi yapılan, 12 kız, 47 erkekten oluşan ve yaşları 3 ile 16 arasında değişen toplam 59 hasta retrospektif olarak incelendi. Yaşın, cinsi­yetin, yara yeri büyüklüğünün, ilk görme keskinliğinin ve komplikasyon varlığının son görme keskinliği düzeyleri üzerine etkileri değerlendirildi. Bulgular: Son görme keskinliği düzeyleri üzerine yaşın, yara yeri büyüklüğünün, ilk gör­me keskinliğinin, ortaya çıkan sekonder değişiklikler ve komplikasyonların prognostik önemi olduğu saptandı. Sonuç: Risk faktörlerinden her birinin prognozu ne ölçüde etkilediğinin bilinmesi, göz he­kimlerinin postoperatif döneme ilişkin son görme keskinliği tahminlerini güçlendireceğinden, tedavide ve hasta bilgilendirilmesinde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the demographic specifications and risk factors of the cases who have been made repair surgery after penetrating eye injuries, traumatic or post-operative comp­lications that occured and evaluate the effects of them under visual prognosis. Material and Method: Total 59 cases that consist of 12 girls, 47 boys and aged between 3 and 16 who applied to our clinique between February 1999 - August 2001 because of penetra­ting eye injuries and who have been made anterior segment surgery was inspected retrospecti­vely. Thee effects of age, gender, wound size, preceeding visual acuity existence of complicati­on under the final visual acuity have been evaluated. Findings: It is determined that the age, wound size, preceeding visual acuity, occuring se­condary changes and complications have prognostic effect under the final visual acuity. Conclusion: Understanding the extent of the effects of each risk factors on prognosis will contribute to the management and giving information to the cases, since it leads to stronger esti­mations about final visual acuity in postoperative stage.