Göz travmaları ve vitreoretinal cerrahi
Eye traumas and vitreoretinal surgery
  1. Tez No: 156979
  2. Yazar: UFUK ŞAHİN TIĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
53 ÖZET Göz Travmaları ve Vitreoretinal Cerrahi Mart 2000-Haziran 2004 tarihleri arasında, göz travması ve buna bağlı gelişen göz patolojileri neticesi, Süleyman Demirel Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğine müracaat eden, 33 hastanın 34 gözüne vitreoretinal cerrahi uygulanmıştır. Hastaların 26 'sı erkek (%79), 7'si kadm(%21) olup, ortalama yaş 42'dir. Hastalarda ortalama takip süresi 6 aydı. (en kısa 3 ay, en uzun 24 ay ) Hastalarda birden fazla bulgu bir arada bulunmak üzere, 14'ünde travmatik katarakt, 10'unda lens luksasyonu, 3'ünde lens subluksasyonu, 17'sinde göz içi yabancı cisim, 12'sinde hafif vitreus hemorajisi, 13'ünde yoğun vitreus hemorajisi, 7'sinde retina dekolmanı, l'inde endoftalmi mevcuttu. Olguların 15'i kunt ( %44 ), 3'ü perfore ( %9 ), 10'u öpere perforan (%29), 6'sı kapalı perforan ( %18 ) tip göz yaralanmasını oluşturuyordu. Uygulanan vitreoretinal cerrahi sonrası, genel fonksiyonel basan % 70.5, genel anatomik başarı %82 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda kunt ve perforan yaralanmaların görme sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ambulatuar görme (2 mps ve üstü ) kunt travmalarda % 66, perforan göz yaralanmalarında % 63 olarak saptanmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte ilk 72 saat içinde vitreoretinal cerrahi uygulanan hastalarda görme sonuçları daha iyi olarak bulunmuştur. Başlangıç görme keskinliği iyi olan ve GİYC'in eşlik ettiği travma vakalarında, görme sonuçlan belirgin derecede iyi olarak bulunmuştur. Retina dekolmanının eşlik ettiği vakalarda, fonksiyonel basan istatistiksel olarak belirgin derecede düşük olarak bulunmuştur. Lens subluksasyonu, lens luksasyonu, travmatik katarakt gibi lens patolojileri ve vitreus hemorajisiile sonuç görmeler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Göz travmalannda vitreoretinal cerrahi uygulanması ile ambulatuar görme artmış olup, çalışmamızda %15'den, cerrahi sonrası % 65 'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Eye Traumas and Vitreo-retinal Surgery Thirty four eyes of the 33 patients having vitreo-retinal surgery due to ocular trauma were included in this study. All the patients were operated and followed up in S.Demirel University medical School department of ophthalmology between March 2000 and June 2004. Twenty six patients were male (79%) and 7(21%) patients were female, the mean age was 42 years. The mean follow up was 6 months (min:3 ; max: 24 months ). Preoperative ocular pathologies (being more than 1 in 1 patients) : traumatic cataract in 14 patients, lens luxation in 10 patients, lens subluxation in 3 patients, intra ocular foreign body in 17 patients, mild vitreous haemorrhage in 12 patients, severe vitreous haemorrhage in 13 patients, retinal detachment in 7 patients, endophtahmitis in 1 patients were present. In our study; blunt ocular trauma was observed in 15 patients, perforating ocular trauma was observed in 3 patients, operated perforating ocular trauma was observed in 10 patients, closed perforating ocular trauma was observed in 6 patients. In our study; in general; functional success was 70.5% and anatomic success was 82%. There was not a significant difference between blunt and perforating ocular traumas for the final visual acuity. In the last control; ambulatory vision (> 2m FC ) was seen in 66% of patients in blunt traumas and in 63% of perforating traumas Patients having vitreo-retinal surgery with in the first 72 hours had better final visual acuity than the patients having later. In the patients having high preoperative visual acuity, intraocular foreign body; the final visual acuity was high. Patients with retinal detachment had low final visual acuity. There was no correlation between lens subluxation, lens luxation, traumatic cataract, vitreous haemorrhage and final visual acuity. In our study; following the vitreo-retinal surgery due to ocular trauma ambulatory vision was increased from 15 % to 65%.