Social media marketing: A comparative analysis with traditional tools
Sosyal medya pazarlaması: Geleneksel araçlarla karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 708421
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pazarlama, tüketicilere tanıtımve reklamcılıkta büyük bir rol oynadı.Geleneksel pazarlama, geleneksel pazarlamayı sosyal medya pazarlamasına dönüştüren yeni nesil birpazarlamaya dönüşmüştür. Bu çalışmada Kuveyt, Kuveyt bölgesinde yaşayantüketicilerin, ünlülerden ziyade etkileyicilerin tanıtılmasıyla geleneksel pazarlamayı yeni sosyal medya pazarlamasına nasıl göz ardı ettiğinin ve etkileyicilerin tüketicileriçevrimiçi alışveriş yapmaya veya hatta yenilerini denemeye nasıl etkilediğinin ana incelemesiydi. Sosyal medya platformlarında elektronik ağızdan ağıza (eWOM)kullanarak içeriği yayan influencer yardımıyla sosyal medya reklamcılığı yoluyla marka veya bir ürün. Çevrimiçi anket anketiyle, sosyal medya pazarlamasının Kuveyt bölgesitüketicileri üzerinde net bir etkisi olduğu açıktır. Tüketicilerin geleneksel pazarlama tek yönlü iletişiminden ziyade sosyal medya pazarlamasının sunduğu iki yönlü iletişimeodaklandıkları açıktır. Sosyal medyanın, içeriğin tüketicinin dikkatini çekmek için nasıl kullanılacağı ve üretileceği üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Marketing has played a huge role in promoting and advertising to consumers. Traditional marketing has developed into a new generation marketing that turned traditional marketing into social media marketing. In this study, Kuwait was the main examination of how consumers living in Kuwait region overlook traditional marketing into new social media marketing with the introduction of influencers rather than celebrities, and how influencers have the authority to influence consumers into shopping online or even trying a new brand or a product through social media advertising with the help of influencer spreading the content using electronic word-of-mouth (eWOM) on social media platforms. Through online survey questionnaire, it is clear that social media marketing has a clear impact on Kuwait region consumers. It is clear that consumers focus on two-way communication that social media marketing offers rather than traditional marketing one-way communication. Social media have a significant effect on how the content to used and produced to grab the consumer attention.