Erişkin yoğun bakım ünitelerinde kandidemi saptanan hastalarda risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve antifungal ilaç duyarlılığının klinik seyre etkisi
Evaluation of risk factors in patients with candidemia in adult intensive care units and the effect of antifungal drug sensitivity on the clinical course
- Tez No: 708420
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kandidemi, yüksek ölüm oranları ile dünya çapında sık görülen bir kan dolaşımı enfeksiyonudur. Yoğun bakım ünitelerinde kandidemi saptanan olguların, risk faktörleri ve antifungal duyarlılıklarının araştırıldığı bu çalışmada, elde ettiğimiz sonuçların ve hasta tedavisinde kullanılan antifungal ajanın klinik seyre etkisi değerlendirilerek, sonuçların daha sonra gelişecek kandidemilerde tedavi seçiminde yol gösterici olması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Ekim 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi erişkin yoğun bakım ünitelerinde kandida üremesi olan tüm hastalar değerlendirilmiş, kandidemi tanısı konulan 33 hasta dahil edilmiştir. Kandida üremesi tespit edilen olgular yattığı klinikte günlük görülerek, verileri çalışma için hazırlanan olgu takip formuna (Ek-1) prospektif olarak kaydedildi. Antifungal duyarlılık testi olarak Thermo Scientific™ Sensititre™ YeastOne™ YO10 paneli kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Risk Factors in Patients With Candidemia in Adult Intensive Care Units and The Effect of Antifungal Drug Sensitivity on the Clinical Course Candidemia is a common bloodstream infection worldwide with high mortality rates. This study, which investigates the risk factors and antifungal sensitivities of cases with candidemia in intensive care units, it is aimed to evaluate the results we obtained and the effect of the antifungal agent used patient treatment on clinical course and to guide the selection of treatment in the candidemias that will develop later. The study was conducted between October 2020 and September 2021. All patients with candida reproduction were evaluated in the adult intensive care units of Mersin University Medical Faculty Hospital, and 33 patients diagnosed with candidemia were included. Patients with candida reproductive procedures were followed up daily in the clinic where they were admitted. Demographic data were recorded prospectively in the case follow-up form prepared for the study. Thermo Scientific™ Sensititre™ YeastOne™ YO10 panel, a colorimetric microdilution method, was used as the antifungal susceptibility test.