Sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi
Impact of social media marketing on consumer purchasing behavior
  1. Tez No: 708443
  2. Yazar: ESRA ÇARPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya kullanımı artmaktadır. Küreselleşmenin de etkisiyle günümüzde çoğu firma sosyal medyanın önemini anlayarak bu alanda pazarlama aktivitelerini yürütmektedir. Firmalar için müşterileri etkilemek ve satın almaya yönlendirmek adeta bir yarış haline gelmiştir. Sosyal medya kullanan bireyler, ürün ve hizmet hakkında anında bilgiye erişmekte, fikirlerini paylaşmakta ve içerik oluşturmaktadır. Sosyal medya pazarlamasının bu etkisini fark eden firmalar geleneksel pazarlama faaliyetlerini bir kenara bırakarak potansiyel müşterilerini de etkileyebileceği sosyal medya pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermişlerdir. Sosyal medyanın gün geçtikte artan bu öneminden dolayı araştırmada sosyal medya pazarlama algılarının tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana kütlesi olarak Türkiye'deki 60 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı içerisinden kolayda örnekleme metodu ile toplamda 407 kişiye ulaşılmıştır. Ankette 85 adet ifadeden ve 3 bölümden oluşan karma bir ölçek kullanılmıştır. Sosyal medya pazarlama algısının tüketici satın alma davranışını üzerindeki etkilerini açıklanması amacıyla anketlerden elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Satın alma davranışının hangi demografik özelliklere göre değiştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmada, sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of social media has been increasing with the rapidly developing technology. With the effect of globalization, most companies understand the importance of social media and carry out marketing activities in this field. It has become a race for companies to influence customers and direct them to buy. Individuals using social media, instantly access information about the product and service, share their ideas and create content. Companies that have noticed this effect of social media marketing have put aside traditional marketing activities and focused on social media marketing activities that can affect their potential customers. Due to the increasing importance of social media day by day, the study was conducted to determine the effects of social media marketing perceptions on consumer purchasing behavior. Among the 60 million active social media users in Turkey as the main mass of the research, a total of 407 people were reached by the convenience sampling method. A mixed scale consisting of 85 statements and 3 parts was used in the survey. In order to explain the effects of social media marketing perception on consumer purchasing behavior, the data obtained from the surveys were analyzed with the SPSS package program. It has been determined that, according to which demographic characteristics the purchasing behavior changes. As a result, it was determined in the study that social media marketing affects consumer purchasing behavior.