Reolojik yöntemler kullanılarak balda yapılan hilelerin araştırılması
Investigation of adulterations in honey using rheological methods
- Tez No: 708442
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KARAOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Günümüzde, balda çeşitli hilelendirmeler yapılmaktadır. Ucuz, kolay tedarik edilebilir ve uygulanabilir olmasından dolayı şeker şurupları ile hilelendirme en yaygın olanlardandır. Bu çalışmada, hileli balların reolojik yöntemler kullanılarak belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: İki farklı hakiki çiçek balı örneği glikoz-fruktoz (GFS) ve maltoz (MS) şeker şurupları ile %5, %10, %20, %30, %40 ve %50 oranlarında hilelendirilmiştir. Elde edilen örneklere nem, pH, serbest asitlik, diastaz, elektrik iletkenliği, HMF, şeker profili, karbon izotopları oranı - C4 şekerleri, prolin, renk, tekstürel (geri ekstrüzyon, yapışma testi, tekstür profil analizi) ve reolojik (dinamik viskozite, frekans taraması, sıcaklık taraması) testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Nowadays, different types of adulterations have been made in honey. The most common one is addition of different sugar syrups because; they are cheap, easly accessible and applicable. In this study, it is aimed to determine the adulterated honeys using rheological methods. Method: Two authentic honey samples were adulterated with the addition of two different sugar syrups at a ratio of 5%, 10%, 20%, 30%, 40% and 50%. And the obtained samples subjected to a series of analyses. Namely, moisture, pH, free acidity, diastase, electrical conductivity, HMF, sugar profile, carbon isotope ratio - C4 sugars ratio, proline, colour, textural (back extrusion, adhesion test, TPA) and reological (dynamic viscosity, frequency sweep, temperature sweep) analyses.