2013 ve sonrası Türkiye'de dış ticaret finansman araçları ile dış ticaret arasındaki ilişki
The relationship between foreign trade finance instruments and foreign trade in Turkey in 2013 and after
  1. Tez No: 708459
  2. Yazar: BERRAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. İSMET DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslar arası işlemlerde ve piyasalarda ihracatçıların yarışabilmesi için ihracatın teşvik ediliyor olması; güvenilir finansal kaldıraçlar ile bunların sürdüdülebilirliği de önemli olmaktadır. Yıllar içerisinde Türkiye'nin dış ticaretindeki artış finansman yöntemlerinin de önem kazanmasını sağlamıştır. Leasing, faktoring, forfaiting ve Eximbank gibi yöntemler sayesinde artan ihracat ile beraber ekonomik büyüme ve dolayısıyla refah seviyesinde artış beklenmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'nin ekonomik büyümesi, dış ticaret hacmi ve dış ticaret finansman teknikleri arasındaki ilişki incelenmek istenmiştir. 2013-2020 döneminde aylık veriler ile Genişletilmiş Dickey Fuller testi ile durağanlığa ve sonrasında da Granger Testi ile nedenselliğe bakılmıştır. Nedensellik testi sonucunda değişkenler arasında nedensellik ilişkisi gözlenememiş de olsa küreselleşme ile artan uluslararası ticaret faaliyetleri ile dış ticaret finansman tekniklerinin daha çok kullanılmaya başlandığı ve ekonomik büyümenin de tüm bu artışları tetiklediği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that exports are encouraged so that exporters can compete in international transactions and markets; reliable financial levers and their sustainability are also important. Over the years, the increase in Turkey's foreign trade has made the financing methods gain importance. Thanks to methods such as leasing, factoring, forfaiting and Eximbank, economic growth and therefore an increase in the level of welfare are expected with increasing exports. In this study, the relationship between Turkey's economic growth, foreign trade volume and foreign trade financing techniques was aimed to be examined. In the 2013-2020 period, stagnation with the Extended Dickey Fuller test and then causality with the Granger Test were examined with monthly data. Although no causality relationship was observed between the variables as a result of the causality test, it is assumed that international trade activities increasing with globalization and foreign trade financing techniques are being used more and economic growth triggers all these increases.