Torako-lomber vertebra kırıklarında posterior enstrumantasyon sonuçlarımız
- Tez No: 70850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine 1992 ile 1997 yılları arasında başvuran 115 vertebra karığından 451 değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan olgular fizik muayene ve radyolojik muayene sonucu instabil olarak kabul edilen olgular olarak belirlenmiştir. Olgularımızın 13H kadın (%29), 32'si erkek (%71) olarak saptanmış olup başvuru dönemindeki yaş ortalamaları 36.6 olarak belirlenmiştir. Etyolojik olarak %84.4 trafik kazası olup ve 13 olguda ek kemik patolojisi tesbit edilmiştir. En sık tutulan vertebra LI vertebra olarak tesbit edilmiş, 10 olgumuzda birden fazla vertebral tutulum gözlenmiştir. Olgularımız preop, postop ve takiplerde nörolojik ve radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Nörolojik değerlendirmede Frankel sınıflaması, radyolojik değerlendirmede lokal kifoz açısı (LKA), sagittal indeks (Sİ) ve yüzde oran olarak kompresyon ele alınmıştır. Olgularımızın nörolojik düzeyi preop Frankel E olarak tesbit edilmiş ve bunun preop, postop ve takipte değişmediği görülmüştür. Radyolojik olarak preop LKA 25.8 derece, Sİ 26.8 derece, kompresyon oranı %48.8 olarak bulunmuş, bu değerlerin postop LKA 6.2 derece, Sİ 7.2 derece, kompresyon oranının %17.5'e düştüğü ancak takiplerde korreksiyon kaybının olduğu ve LKA 11.6 derece, Sİ 12.6 derece ve kompresyon oranının %27.5'e ilerlediği görülmüştür. Bu korreksiyon kaybına karşılık olgularımızda füzyonun sağlanması ve nörolojik açıdan gerileme olmamasını başarı olarak kabul etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY 45 of 115 vertebral fractures applying for in the dates among 1992 and 1997 Orthopedics and Traumatology Department of Atatürk University Medical Faculty were evaluated These evaluated case were determined as instable case in the results of physical and radyological examination. 13 of our case were female, and 32 of the case were male, and age means in the period of applying was 36.6. 84.4% of these were traffic accidents etiologically, and additional fractures was determined in 13 case. Vertebral fractures more than one was observed in our ten case, and the most frequent kept one was determined as vertebra LI. Our case were evaluated neurologically and radiologically in preoperation and postoperation pursuit. In neurologic evaluation, Frankel Classification was dealt with, and in radiologic evaluation lokal kyphosis angle (LKA) and sagittal index (Sİ) and compresyon rate were death with. Neurologic levels of our case were determined as preop Frankel E, and it was seen that this didnt change in preop, postop and pursuit. Radiologically, preop LKA was found 25.8 degree, and Sİ was found 26.8 degree, and rate compression was found as 48.8%. Postop LKA of these values was found 6.2 degree, and Sİ of these ones is found 7.2 degree, and compression rate lowered to 1 7.5%. But it was seen that loss of correction occurred in pursuit, and that LKA was 11.6 degree, and Sİ was 12.6 degree, and the rate of compression was advanced to 23.5%. In return for this loss of correction, we accept that providing fusion in our case and not to be recession regard to neurology become as success.