Patellofemoral hastalıklarda lateral retinakuler gevşetmenin geç dönem klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Long term clinical and radiological evaluation of the lateral retinacular release in patellofemoral disorders
  1. Tez No: 70851
  2. Yazar: ROHAM POULADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1971-1997 yılları arasında patellofemoral sorunları nedeniyle lateral retinakuler gevşetme uygulanan toplam 22 hastadan çağrımıza uyarak kontrole gelen 14 hastanın 16 dizi değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların 9'u kadın, 5'i erkek idi. Ortalama takip süresi 35 aydır (en az 6 ay- en fazla 74 ay). Hastalar ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve son takiplerdeki, sübjektif, objektif (fizik muayene) ve radyolojik özellikleri açısından forma kaydedilerek değerlendirilmiş ve sonuç ile ilişkileri araştırılmıştır. Hastalar radyolojik incelemeleri direk grafi ve bilgisayarlı tomografi ile yapılmıştır. Sonuçlar klinik olarak %89.7 oranında memnuniyet verici olmakla beraber, bir hastada yetersiz sonuç elde edilmiştir. Hastaların yapılan radyolojik incelemelerinde ise belirgin bir düzelme görülmemiş. Bu da sübjektif değerlendirmenin patellofemoral hastalıklarda daha önemli olduğunu göstermiştir. Patellofemoral hastalıkların primer tedavisi konservatif olmakla beraber uygun vakalarda lateral retinakuler gevşetmenin yararlı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We applied lateral retinacular release in 22 patients having patellofemoral disorders in the Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology, between 1971-1997. On the last call, 16 knees of 14 patients were evaluated. 9 patients were female, 5 patients were male. Mean following-up time was 35 months (6-74 months). Patients were evaluated preoperative^, postoperatively and on the last control time. Subjective, objective and radiological findings were documented and correlations were investigated. Direct X-Ray, CT scan were made as radiological evaluation. Satisfactory clinical results were obtained in 89.7 % of patients whereas poor result was seen in one patient. No significant radiological changes were detected and this showed that subjective evaluation in the patellofemoral disorders were more important. Primary treatment of the patellofemoral disorders is conservative whereas lateral retinaculer release provides clinical improvement in suitable cases. 90