Torakolomber burst kırıklarındaposterior enstrumantasyon vefüzyon şonuçlarımız
Thoracolumbar burst fracturesposterior instrumentation andfusion results
- Tez No: 887160
- Danışmanlar: UZMAN ONAT ÜZÜMCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada 2004 - 2009 tarihleri arasında S.B. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde cerrahi yolla tedavi edilen Torakolomber vertebra burst (patlama) kırığı bulunan 45 olgunun retrospektif değerlendirilmesi yapıldı. Bu çalışmamıza aldığımız 45 hastanın 25 tanesi erkek (% 55,6 ) , 20 tanesi kadındı ( % 44,4 ). Çalışmaya dahil edilen hastaların en genci 20, en yaşlısı 78 yaşındaydı ve hastaların yaş ortalaması 40,98 olarak belirlendi. Etyolojik faktör 24 olguda (%53,3) yüksekten düşme 11 olguda (%24,4) trafik kazası, 6 olguda (%13,3) iş kazası ve 4 olgudada (%8,8) intihar girişimi idi. Olguların onbeşinde L1 , dokuzunda T12 , dokuzunda L2 ,ikisinde L3 ,ikisinde L4 ,ikisinde T11 ,birinde L5 ,birinde T10 ve birindede T9 seviyesinde ve ayrıca bir hastada L1,L4,L5 ,bir hastada L2,T12 ve bir hastada da L4,T12 multipl seviyeler kırık idi. Bu hastalardaki torakolomber burst (patlama) kırıkları denis sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Bunlardan 27 hasta tip B , 18 hasta tip A kırıktı. 45 olguluk çalışmamızda 24 olguda (%53,3) kırık seviyesi torakolomber (T11-L2) bölgede idi. Hastaların hepsine posterior spinal segmental enstrumantasyon uygulandı. Tüm olgularda füzyon amacı ile hazır greft ve hastanın kendi kemikleri karıştırılarak kullanıldı. Hastaların tümünde tam kaynama elde edildi. 141 Hiçbir hastada implant kırılması veya yetmezliği görülmedi. Hastaların 3' ünde postoperatif yara yeri enfeksiyon görülürken, 2 olguda derin ven trombozu görüldü.yara yeri enfeksiyonu olan hastalardan birinde debritman yapıldı. Diğer iki hasta uygun antibiotik tedavisi ve yara bakımı ile sekelsiz olarak iyileşti. Hastaların ameliyat öncesinde , ameliyat sonrasında ve son kontrollerde klinik ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. Ölçülen radyolojik parametreler arasında ayakta yan grafilerde ; anterior korpus yükseklik kaybı (AKYK), sagittal indeks (SI), lokal kifoz açısı (LKA) yer almakta idi. Ayrıca yirmiyedi hastanın, ameliyat öncesi ve son kontrollerdeki bilgisayarlı tomografide transvers ve ön-arka spinal kanal çapları değerlendirildi. Son kontrollerde hastaların klinik gözlemleri vizüel analog skala (VAS) ve Oswestry skorlama sistemi kullanılarak kaydedildi ve sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively evaluated 45 cases with thoracolumbar vertebra burst fractures who were surgically treated in Orthopaedics and Traumatology Clinics of Istanbul Education and Research Hospital between the years 2004 and 2009. In our study, 25 (% 55,6 ) of the 45 patients were male and 20 ( % 44,4 ) of them were female. Mean age of the cases were 40,98 and the youngest patient was 20 years old whereas the oldest was 78 years old. Etiological factor was falling from a height in 24 (%53,3) cases, traffic accident in 11 (%24,4) cases , work accident in 6 (%13,3) cases and suicide affair in 4 (%8,8) cases. In 15 cases L1 , in nine cases T12 , in 9 cases L2 ,in 2 cases L3 ,in 2 cases L4 ,in 2 cases T11 ,in one case L5 ,in one case T10 and in one case T9 vertebrae was fractured. Also in a case L1,L4,L5 , in a case L2,T12 and in another case L4,T12 vertebrae were fractured in multiple levels. In these cases thoracolumbar burst fractures were classified according to Denis classification. Bunlardan 27 hasta tip B , 18 hasta tip A kırıktı. In our study fracture level was between T11 and L2 in 24 (%53,3). Posterior spinal segmental instrumentation was performed in all cases. In all cases allografts were used for spinal fusion mixed with autografts. Unification was managed in all cases. 143 In none of the cases we did not encounter implant failure or insufficiency. In 3 cases there was post-operative infection on the incision and in 2 cases there was deep venous thrombosis. In a case with infection we performed debridement. The other 2 patients were treated with appropriate antibiotherapy and wound care. They healed without sequela. Clinical and radiological results of the patients were evaluated pre-operatively, postoperatively and during the last controls. The radiological parameters were evaluated as loss of height in anterior corpus (LHAC), sagittal index (SI) and local angle of kyphosis (LAK) in standing lateral radiographies. Moreover in 27 cases transverse and anteriorposterior spinal canal diameters were evaluated in CT assesment pre-operatively and during last controls. The clinical observation was made using visual analogue scala (VAS) and Oswestry scoring system during last controls and the results were evaluated.