Yarı-fraktal ferroelektrik metamateryallerde fononik bant yapıları ve dalga yayılımı
Phononic band structures and wave propagation in semi-fractal ferroelectric metamaterials
- Tez No: 708538
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL OLTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Periyodik bir ortamda akustik dalga yayılımı, benzersiz fiziksel bileşimleri ve özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Akustik fononik bant boşluk malzemeleri olarak adlandırılan fononik kristaller, akustik veya elastik dalga yayılımının özelliklerini kontrol etmemizi sağlayan yapay olarak üretilmiş yeni malzemelerdir. Bu çalışmada, homojen bir matris içinde kare Lityum niyobat (LiNbO3) ferroelektrik çubuklardan oluşan iki boyutlu bir fononik kristalin bant aralığı özellikleri incelenmiştir. Sierpinski halı yapılarındaki mutlak fononik bant boşlukları bir indirgeme yaklaşımıyla büyük ölçüde değiştirilebildiğinden, iki boyutlu yarı-Sierpinski halı birim hücreleri kullanılarak hava/katı kombinasyonları durumunda iki boyutlu fononik kristalin ayarlanabilir bant boşlukları simetri içinde araştırılır.Yarı-Sierpinski halı birim hücreleri için, çoklu bant aralığı özelliği, dolgu fraksiyonunun artmasından ziyade dikdörtgen çubukların konumu nedeniyle çok daha belirgin hale gelir. Sonuçlar yarı-Sierpinski halı birim hücrelerinde daha geniş bant boşluklarının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Acoustic wave propagation through a periodic media has been a great deal of interest due to their unique physical composition and properties. Phononic crystals called acoustic phononic band gap materials, are artificially produced new materials that allow us to control the properties of acoustic or elastic wave propagation. In this study, the band gap properties of a two-dimensional phononic crystal composed of square Lithium niobate (LiNbO3) ferroelectric rods in a homogenous matrix are studied. The tunable band gaps of the the two-dimensional phononic crystal are investigated in the case of air/solid combinations using two-dimensional quasi-Sierpinski carpet unit cells since absolute phononic band gaps in Sierpinski carpet structures can be substantially modified by a reduction approach in symmetry.For quasi-Sierpinski carpet unit cells, the multiple band gap feature becomes much more obvious due to position of the rectangular rods rather than the increase of the filling fraction. The results show that wider band gaps are present in the quasi-Sierpinski carpet unit cells.