Turizmde yeni bir değer olarak gastronomi müzeleri: Adana ili için bir öneri
Gastronomy museums as a new value in tourism: A suggestion for Adana province
- Tez No: 708553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CÜNEYT ŞAPCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Müzecilik, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Museology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Adana ilinde gastronomi müzesi önerisine yönelik turizm paydaşlarının algı düzeylerinin ölçülmesidir. Araştırmanın alt amaçları ise Adana iline yönelik gastronomi müzesi tasarlanması, Adana ilinin gastronomi potansiyelinin güçlü yönlerinin belirlenmesi ve gastronomisinin tanınırlığına katkı sağlanmasıdır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Anketler yerel halktan 459 katılımcıya, yarı yapılandırılmış görüşme formu ise turizm paydaşlarından 15 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen birincil veriler nicel araştırma için paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Mann-Whitney U analizi, Kruskal Wallis-H testi ve frekans analizi ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yerel halktan elde edilen verilere göre Adana ilinde düzenlenen gastronomi festivallerine katılım sağlayanlar ile katılım sağlamayanlar arasında gastronomi müzesi önerisine yönelik anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yerel halkın genel itibari ile Adana ili için önerilen gastronomi müzesine yönelik olumlu bir bakış açısı sergilediği tespit edilmiştir. Araştırmada, elde edilen nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel araştırma sonuçlarına göre turizm paydaşlarının gastronomi müzesine yönelik olumlu algıları olduğu saptanmıştır. Ayrıca elde edilen nitel veriler ve ikincil kaynaklar sonucunda SWOT analizi uygulanmıştır. SWOT analizi sonuçlarına göre Adana ilinin gastronomi potansiyeli ve sahip olduğu değerler ile gastronomi müzesi önerisine yönelik güçlü yönleri ve fırsatları bu öneriyi destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre gastronomi müzesinin Adana ilinde Tepebağ bölgesinde tarihi bir konakta yer alması gerektiği ve içeriğinde sadece durağan eserler değil aynı zamanda tadım etkinlikleri, yemek kursları gibi aktivitelerin yer alması gerektiği önerilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to measure the perception levels of tourism stakeholders towards the gastronomy museum proposal in Adana. The sub-objectives of the research are to design a gastronomy museum for Adana, to determine the strengths of the gastronomic potential of Adana and to contribute to the recognition of its gastronomy. Questionnaire form and semi-structured interview form were used as data collection tools in the research. The questionnaires were applied to 459 participants from the local people, and the semi-structured interview form was applied to 15 participants from the tourism stakeholders. The primary data obtained were analyzed using a package program for quantitative research. Data were analyzed with Mann-Whitney U analysis, Kruskal Wallis-H test and frequency analysis. As a result of the research, according to the data obtained from the local people, significant differences were determined between those who participated in the gastronomy festivals held in Adana and those who did not participate in the gastronomy museum proposal. It has been determined that the local people generally have a positive point of view towards the gastronomy museum recommended for the province of Adana. Qualitative data obtained in the study were analyzed using content analysis. According to the qualitative research results, it has been determined that tourism stakeholders have positive perceptions towards the gastronomy museum. In addition, SWOT analysis was applied as a result of the qualitative data and secondary sources obtained. According to the results of the SWOT analysis, it was concluded that the gastronomic potential of Adana province and its values, as well as the strengths and opportunities for the gastronomy museum proposal, support this proposal. According to the data obtained as a result of the research, it has been suggested that the gastronomy museum should be located in a historical mansion in the Tepebağ region of Adana and that it should include not only stationary works but also activities such as tasting events and cooking courses.