İşte serpilme davranışının çalışanın işyeri çıktılarına etkisinde çalışanın organizasyona duyduğu güvenin ve ses davranışının 'düzenleyici aracı etkisi'
'The moderated mediation effect' of trust in organization and voice behavior on the relationship between flourishing-at-work and employees' workplace outcomes
- Tez No: 708554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, çalışanın organizasyona duyduğu güvenin, işte serpilme davranışının çalışanın ses davranışını zenginleştirerek etkilediği çalışanın işyeri çıktılarını düzenleyici etkisini incelemiştir. Araştırmanın kapsamını Trabzon, Antalya ve Ankara gibi ülkemizin üç büyükşehrinde faaliyet gösteren altı işletme oluşturmaktadır. Farklı zaman dilimlerinde uygulanan anketlerle toplamda 282 çalışan ve onların 50 yöneticisinden veri toplanmıştır. Araştırmada yöneticilerin birden fazla çalışanını değerlendirmesi nedeniyle bağımlı verileri kontrol edebilmek için çok seviyeli analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, işte serpilme davranışına bağlı olarak destekleyici ve yapıcı söylem davranışlarının gerçekleşeceğini fakat yıkıcı söylem davranışının gerçekleşmeyeceğini göstermektedir. Yapıcı söylem davranışı ve çalışanın organizasyona duymuş olduğu güven çalışanın görev performansı ve yaratıcılığını etkilemektedir. Son olarak, işte serpilme davranışının çalışan yaratıcılığını etkilemesinde yapıcı söylem davranışı ve organizasyona duyulan güvenin etkileşmiş aracılık etkisinin olması bu çalışmanın sonucudur.
Özet (Çeviri)
This present study investigates the effect of employee flourishing at work on employees outcomes via employees' voice behavior that differs depending on levels of employee trust in organization. The scope of the research consists of six organizations that have operations in three major cities of our country such as Trabzon, Antalya, and Ankara. Data were collected from a total of 282 employees and their 50 managers through 3 different questionnaires applied in different time periods. Multi-level analysis method was used in the research to deal with the dependent data due to supervisors' rating of their multiple subordinates. The results of the research show that supportive and constructive voice behaviors will occur, but destructive voice behaviors will not occur depending on the flourishing at work. Constructive voice behavior and the employee's trust in organization effect the employee's in-role performance and creativity. Finally, it is this study's conclusion that constructive voice behavior and trust in organization have an interactive mediation effect in the effect of flourishing at work on employee creativity.