Halkla ilişkiler ve kurumsal sosyal sorumluluk: Pandemi sürecinde gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin incelenmesi
Public relations and corporate social responsibility: Examination of corporate social responsibility projects during the pandemic process
  1. Tez No: 708564
  2. Yazar: NEVZAT TİRAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE FİLİZ SUSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci toplumu etkilediği kadar kurumları da önemli ölçüde etkilemiştir. Pandemi sürecinin yönetilmesi açısından topluma hizmet veren kurumlara bu noktada büyük sorumluluklar düşmektedir. Covid-19 pandemi sürecinde hükümetler tarafından alınan önlemler ve kısıtlamalar, toplumun daha önce tanık olmadığı biçimde gelişmiş ve kabul edilmesi uzun bir zaman almıştır. Yaşanan bu değişimler birçok alanı olduğu gibi iletişim alanında yapılan çalışmaları da etkilemiştir. Bu süreçte Covid-19 pandemisinde gerçekleştirilen iletişim çalışmalarının en önemli konularından birisi olan kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde Covid-19 pandemisine yönelik, kurumların gerçekleştirdiği KSS çalışmalarına fazla yoğunlaştığını söylemek mümkündür. Bu tez çalışmasında Covid-19 sürecinde kurum/kuruluş/şirketler tarafından gerçekleştirilen KSS projelerinin uygulanma biçimlerine yönelik durumun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Covid-19 sürecinde gerçekleştirilen KSS çalışmaları arasından“TİSK Ortak Yarınlar”ödülünü alan KSS çalışmaları araştırma materyalini oluşturmaktadır. Araştırma içerik çözümlemesi ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler uygulanarak iki aşamadan oluşmaktadır. Bu doğrultuda içerik analizi yöntemiyle projeler ve proje sahibi kurumların web siteleri incelenmiştir. Kurumların Covid-19 sürecinde uyguladıkları KSS projelerinin halkla ilişkiler araç, yöntem ve tekniklerinin yarattığı olanakları ve farkları ortaya koymak üzere yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analiz ve görüşmeler araştırmanın sonucunda tablo ve grafikler yoluyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pandemic process, which has taken the whole world under its influence, has affected the institutions as much as the society. Institutions serving the society have great responsibilities at this point in terms of managing the pandemic process. The measures and restrictions taken by governments during the Covid-19 pandemic process have developed in a way that society has not witnessed before, and it has taken a long time to be accepted. These changes have affected many fields as well as the studies in the field of communication. In this process, corporate social responsibility campaigns, which is one of the most important issues of communication studies carried out in the Covid-19 pandemic, have been needed more than ever. Today, it is possible to say that institutions are focusing too much on CSR activities for the Covid-19 pandemic. In this thesis, it is aimed to determine the situation regarding the implementation of CSR projects carried out by institutions / organizations / companies during the Covid-19 process. In this direction, among the CSR studies carried out during the Covid-19 process, the CSR studies, which received an award at the“TİSK Common Tomorrows”award ceremony, constitute the research material. The research consists of two stages by applying content analysis and semi-structured interview technique. In this direction, the projects and the websites of the project owner institutions were examined by content analysis method. Semi-structured interview technique was used to reveal the possibilities and differences created by the public relations tools, methods and techniques of the CSR projects implemented by the institutions during the Covid-19 process. The analysis and interviews were interpreted through tables and graphs as a result of the research.