El ve ön kol cerrahisinde genel anestezi ile rejyonel anestezinin karşılaştırılması ve maliyet analizi
Comparison and cost analysis of general anesthesia and regional anesthesia in hand and forearm surgery
- Tez No: 708563
- Danışmanlar: DR. FERHUNDE DİLEK SUBAŞI, PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda el ve ön kol cerrahisi planlanan genel anestezi veya infraklavikuler blok uygulanacak hastalarda maliyet, ameliyathane efektif kullanımı, hasta ve cerrah memnuniyeti açısından hangi yöntemin daha üstün olduğunu belirlemeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışma; etik kurul onayı alındıktan sonra, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde gerçekleştirildi. El ve ön kol cerrahisi planlanan 18 yaş ve üzeri ASA (American Society of Anesthesiologists) sınıflaması I-II-III olan, 69 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar İnfraklavikuler Blok (İKB) ve Genel Anestezi (GA) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ultrasonografi eşliğinde infraklavikuler blok yapıldı. İkinci gruba ise genel anestezi uygulandı. Her iki grup için; hastanın odaya geliş saati, anestezi başlangıç ve bitiş saati, cerrahi başlangıç ve bitiş saati kayıt edildi. İntraoperatif ve postoperatif hasta için kullanılan ilaç, sarf malzeme kayıt edildi. Ayrıca hasta ve cerrah memnuniyeti değerlendirildi. BULGULAR: Toplam maliyet İKB grubunda ortalama 82,2 Türk lirası (TL) iken GA grubunda ortalama 138,84 TL'dir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In the present study, the purpose was to determine which method is superior in terms of costs, effective use of the operating room, patient and surgeon satisfaction in patients who are scheduled to undergo general anesthesia or infraclavicular block for hand and forearm surgery. METHOD: The study was commenced after the approval of the Ethics Committee, and was conducted at the Health Sciences University, Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Anesthesiology and Reanimation Clinic. A total of 69 patients aged 18 years and over, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II-III, scheduled for hand and forearm surgery were included in the study. The patients were divided into two groups as Infraclavicular Block (ICB) and General Anesthesia (GA). Infraclavicular Block was performed in the first group under the guidance of ultrasonography, and General Anesthesia was applied to the second group. The patient's arrival time, start and end time of anesthesia, start and end time of surgery were recorded for both groups. The drugs and consumables used for the intraoperative and postoperative were also recorded. In addition, patient and surgeon satisfaction were evaluated. RESULTS: Although the mean total cost was 82.2 TL in the Infraclavicular Block Group, it was 138.84 TL in the General Anesthesia group.