Mahmȗd Rıfkȋ Divançesi'nin bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Concordance and functional glossary of Mahmȗd Rıfkȋ's Divançe
  1. Tez No: 708573
  2. Yazar: ŞEYMA HİMMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
Altı yüzyıllık köklü bir geçmişe sahip olan klasik Türk edebiyatı pek çok kaynaktan beslenen, geniş kültürel mirasa sahip olan eserler bakımından zengin bir gelenektir. Bu edebȋ dönemde vücuda getirilmiş eserler hem pek çok kaynaktan faydalanması hem de uzun bir döneme sahip olmasından dolayı yoğun bir anlatıma sahiptir. TEBDİZ projesi, bu yoğun ve geniş anlam dünyasındaki kelimelerin ardına gizlenen anlamları gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen bilişsel platformun adıdır. Açılımı“Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü”olan bu proje ile diğer sözlüklerden farklı olarak söz konusu edebȋ dönemin şiir anlayışı göz önünde bulundurularak ve şairlerin kelimelere yüklemiş olduğu anlamlar bağlamdan yola çıkılarak anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu proje sayesinde klasik Türk edebiyatı geleneği içerisinde mevcut bulunan metinler, bu şiirlere ilgi duyanların kolaylıkla inceleyebileceği ve bilgi sahibi olabileceği birer kaynak hâline getirilmiştir. Ele alınan çalışmanın amacı Rıfkȋ'nin Divançe'sinde bulunan şiirleri anlam ve yapı bakımından incelemek ve söz konusu eserin söz varlığı hakkında bilgiler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature that has a deep-rooted history of six hundred years, is a rich literature in terms of works that are fed by many sources and have a wide cultural heritage. The works, emerged in this literary period, have an intense expression because of both their benefit from many sources and hosting them for a long time. TEBDİZ project is the name of the cognitive platform that aims to reveal the meanings hidden behind the words in this dense and wide meaning world. With this project, which stands for“Historical and Literary Texts Contextual Index and Functional Dictionary”, unlike other dictionaries, it has been tried to be interpreted by considering the poetic understanding of the literary period in question and the meanings that the poets ascribe to the words have been tried to be interpreted based on the context. Thanks to this project, the poems existing in the Classical Turkish Literature tradition have become a source that those who are interested in these poems can easily examine and have information on. The aim of the study is to examine the poems in Rıfkȋ's divan(book of poems) in terms of meaning and structure and to reveal information about the vocabulary of the work in question.